Mürekkep Kısa Film Söyleşileri: Bülent Çolak

Mürekkep Kısa Film Söyleşileri kapsamında Bülent Çolak ile kısa film oyunculuğunu konuştuk.

Reklam
Mürekkep Kısa Film Söyleşileri: Bülent Çolak
24 Ocak 2021 - 18:15

Röportaj: Ömür Bayramoğlu

Ömür Bayramoğlu "Mürekkep Kısa Film Söyleşileri" başlığı ile uzun bir yolculuğa çıkıyor. Röportaj serisinde Bayramoğlu, son dönemin ödüllü ve dikkat çeken kısa filmlerini merceğe alacak. Filmlerin yönetmenleri, yapımcıları, oyuncuları bu röportaj serisinde Mürekkep Haber takipçileri ile buluşacak.

Mürekkep Kısa Film Söyleşileri'nin on beşinci konuğu oyuncu Bülent Çolak. Geniş Aile dizisinde "Ulvi" karakteriyle ekranlarda tanınan Çolak, bugüne kadar pek çok dizi, film ve tiyatro oyununda seyirci karşısına çıktı.

Mürekkep Kısa Film Söyleşileri kapsamında Bülent Çolak ile kısa film oyunculuğunu konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul doğumluyum. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler okudum. Lise yıllarında Kartal Sanat Tiyatrosunda başladı oyunculukla yolculuğum ve sinema, tiyatro, dizi olarak yoğun şekilde devam etmekte. Ben, oyunculuk yaparak kendi hikâyemi anlatmaya çalışan biriyim diyebilirim aslında.

 “Sonsuz” kısa filmi üzerinden sorarsam kısa filmde oynamayı kabul etmenizdeki en önemli unsur neydi?

Senaryoyu beğendim öncelikle. Sonrasında yönetmenle buluştum, konuştum. Benim önceliğim yönetmene inanmam, onun dünyasına inanmam. Bu filmde de Murat’a inandım (Murat Çetinkaya). Yazar ve yönetmen her kimse onunla baktığımız yönün aynı olması benim için belirleyici nokta. Farklı pencerelerden baksak da manzaramız aynı ise o zaman güzel oluyor yaptığınız iş.  Farsçada bir deyim vardır. “Nazarın neyse manzaran da o olur.” Nazar, bakış açısı, manzara da baktığın yer. Çok sinemasal bir cümle benim için.  Bir anlamda sinemanın tanımı. Yönetmenle de “Sonsuz” üzerinden Murat ile böyle kesişme oldu.  İyi hazırlanmıştı, projesine çok hâkimdi. Böyle olunca da o filmde oynamamak hepimize haksızlık olurdu.  

Sizin önceliğiniz hikâye ve yönetmene inanmak diyebiliriz değil mi?

 Tabi ki az önce de söylediğim gibi önceliğim yönetmenle aynı manzaraya bakmak, hikâyeye inanmak.

“Kısa Film Söyleşileri” serisini hazırlarken yönetmenlere ortak olarak yönelttiğim sorulardan biri de oyuncu seçimlerinde iş kısa film olunca zorluk çıkıyor mu, idi. Siz ne düşünüyorsunuz kısa film senaryoları gelince oyuncu olarak?

Ben yıllar önce öğrenci filmlerinde de oynadım, kısa filmlerde de rol aldım. Şimdi 40’lı yaşlarımın başındayım; kısa filmlerde halen rol alıyorum. Bu demek oluyor ki bu benim için amatör bir eylem değildi, devam eden bir aşk. “Amatör” de adı üzerinde “amor”dan geliyor, aşkla yapmak demek. “Profesyonel” de Romalı askerler, paralı asker demek. Yani amatör ruhlu profesyonel oradan geliyor. Amatör aşkla yapmak; işini aşkla yapan profesyonel manasında. Durum böyle olunca yollar kesişiyor ve uzun metraj veya kısa film fark etmiyor oyuncu olarak.

Kısa filmi şöyle de düşünebiliriz: Maraton koşarsınız ama oyuncu olarak 100 metrede de kendinizi denemek isteyebilirsiniz. Bu oyuncu olarak bakışınız ile alakalı aslında. Aktör olarak kendimi de sınamak istiyorum aslında ve senaryo yönetmenle aynı payda da buluşunca güzel işler ortaya çıkıyor.

Kısa filmi hikâye gibi de görebilir miyiz, uzun metraj - kısa film, roman - hikâye gibi bir benzetme yapabilir miyiz?

Evet, kısa filmi hikâye gibi görebiliriz aslında çok daha arı, duru ve yoğunluklu.  Edebiyattan sinemaya uyarladığımızda uzun ve kısa hikayeler aslında. Katmanlı bir uzun metraj içinde çok katmanlı duygu durumları ya da popüler deyimiyle video klip sahneler olabilir. Kısa filmde, başka deneyimlerle oyunculuk alanında farklı deneyimler yaşayabilirsiniz bu anlamda; ama sistem açısından bakınca da bu, çok başarılı kısa film olsa da oyuncu olarak kariyerinize etkisi olmuyor.

“KARİYER, OYUNCUNUN KÖR NOKTASIDIR”

Türkiye’de kısa film bazı yönetmenler açısından uzun metraj için bir basamak olarak değerlendirilebiliyor. Oyuncular açısından da böyle bir değerlendirme söz konusu olabilir mi?

Benim için uzun metraj için bir basamak değil.  Uzun metrajın bütçesel bir yönü olabilir tabii. Uzun metraj olunca bütçe de büyüyor. Ülkemizde kısa filmler çoğunlukla yönetmenin ve güvendiği birkaç ekip arkadaşının kısıtlı zaman ve koşullar altında gönüllü çalışması ile gerçekleşiyor. Ama oyuncu açısından kariyer üzerine çok odaklanmak bir oyuncuyu kendini keşiften uzaklaştırır. Oyuncunun kör noktasıdır kariyer bence. Kariyere takılırsanız kör olursunuz, kesmez olursunuz.  Bağımsız bir şekilde yol almak lazım. Ben uzun metraj veya kısa film olarak düşünmüyorum. “Bu maceranın, hikâyenin içinde olmak istiyorum” diye bakıyorum. Bu bana keyif veriyor. Oynamadığım bir rol var orada.  Bazen hikâyenin çatısı eksik olabiliyor ama rol çok etkileyici oluyor ama ben onu deneyimlemek istiyorum. Bile isteye hata yapıyorum orada.

Sizin oyuncu olarak kısa film sektöründe olumsuz olarak deneyimleriniz var mı?

Başta da söylediğim gibi ben oyunculuk yaparak kendi hikayemi anlatmaya çalışıyorum. Bu yolda da tabi ki karşılaştığım olumlu veya olumsuz pek çok durum oluyor. İnsan riyakâr bir varlık.  Bana göre sanatın kendisi insanın komplekslerden arınmak için çok güzel bir soyutlama. Hepimizin kompleksleri var ve insan olma sürecinde bu farkındalığı taşıyabiliyorsak ne mutlu bize. En azından farkındayız ve sanatımızı icra ederek komplekslerimizden arınıyoruz, kendi hikâyemizi anlatmaya çalışıyoruz.

Filmin sonunda da çalışmayı elimizde CD veya link  görmek istiyoruz, arşiv açısından olsun, kendi performansımızı değerlendirmek açısından, en azından verdiğimiz emeğe saygı olarak.

Yıllar evvel evimi taşıyacağım gün yine kısa film çekilecek ve yönetmenin başka günü yok. Ben o günümün %75’inde Beylikdüzü’nde filmde çalıştım. Ben evimde olamadığım için taşınırken sorun yaşandı. Sonuçta filmde beklediğim gibi çıkmadı, kurgu da başarılı değildi. Oyuncu olarak ben işe büyük bir aşkla baktım, üzerime düşeni yaptım ama filmin CD’si elime bile geçmedi.

Bu sorun daha önceleri sık oluyordu, şimdi o kadar yaşanmıyor.  Onu da şöyle düşünüyorum:  Yönetmen açısından iyi bir iş ortaya çıkmayınca geri dönüş yapmak istemiyorlar oyuncuya ama ben oyuncu olarak çalışmanın sonunda yönetmen açısından iyi de olsa kötü de olsa o çalışmanın bir şekilde elimde olmasını istiyorum. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum