Mürekkep Haber gündeme getirdi, iyi haber geldi!
Reklam

Mürekkep Haber gündeme getirdi, iyi haber geldi!

Ali İzzet Keçeci’nin 2016 yılında sitemizde yayınlanan yazısı ile gündeme gelen ve “Minarenin Gölgesinde Çürüyen Minare” başlığı ile içler acısı hali gözler önüne serilen Güngörmez Mescidi'nden iyi haber geldi.

22 Eylül 2020 - 14:59 - Güncelleme: 22 Eylül 2020 - 15:29

Mürekkep Haber yazarlarından Ali İzzet Keçeci’nin 2016 yılında sitemizde yayınlanan yazısı ile gündeme gelen ve “Minarenin Gölgesinde Çürüyen Minare” başlığı ile içler acısı hali gözler önüne serilen Güngörmez Mescidi'nden iyi haber geldi. Uzun yıllar kaderine terk edilen mescitte yakın zamanda restorasyon çalışmaları başladı. 

Sitemizde yayınlanan haberin de etkisiyle caminin tarihi geçmişi ile arşiv belgeleri incelendi ve mescidin aslına uygun bir şekilde ayağa kaldırılma çalışmaları hızlandırıldı. 

Sultanahmet Camii'nin görkemli minarelerinin gölgesinde çürümekten kurtulan minaresi ise yıllar sonra ilk ezanın okunacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Yerinde İnceleme

Yazarlarımızdan Ali İzzet Keçeci’nin geçen günlerde yerinde yaptığı incelemede, cami içinde biriken toprak örtüsünün kaldırıldığı ve temelden itibaren cami duvarının yeniden örüldüğü gözlemlendi. Mescit minaresinin yıkık kısmı güçlendirilme çalışmalarının ardından da örülmeye başlanacak.

Tarihi geçmişi ve hikayesi kadar mimari açıdan da büyük önem taşıyan Güngörmez Mescidi'nin yeniden hayata dönmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Mürekkep Haber olarak bu durumda olan tüm tarihi değerlerimizin takipçisi olacağımızı yinelemek istiyoruz.

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harbiye'de müzik ve sahne emekçilerine destek konseri
Harbiye'de müzik ve sahne emekçilerine destek konseri
10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde jüri üyeleri açıklandı
10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde jüri üyeleri...