Mürekkep Haber edebiyat haberleri kategorisi ile dikkat çekiyor
Reklam

Mürekkep Haber edebiyat haberleri kategorisi ile dikkat çekiyor

2011 yılından bu yana kültür sanat haberciliği yapan Mürekkep Haber, edebiyat haberleri kategorisi ile de fark yaratıyor.

27 Mayıs 2020 - 12:48 - Güncelleme: 27 Mayıs 2020 - 12:53

Ülkemizde kitap okuma kültürü bilindiği üzere pek çok ülkeye göre oldukça düşük. Örneğin gelişmiş ülkelerden bir tanesi olan Japonya'da bir yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılırken 82 milyon nüfusa sahip Türkiye'de sadece 23 milyon adet kitap basılıyor. 23 milyon rakamı size aslında hiç fena değilmiş gibi görünebilir ama bu sayısının yarıdan fazlasının eğitim ve sınavlara hazırlık kitapları olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hal böyle olunca edebiyata ve edebiyatın habere dayalı kısmı olan edebiyat haberlerine de ilgi hayli düşük kalıyor.

Edebiyat haberleri takip etmek isteyen okurlar genellikle Google’da “güncel edebiyat haberleri” yahut “edebiyat haberleri 2020” gibi aramalarla edebiyat üzerine yayın yapan internet sitelerine erişmeye çalışıyor. Bu sitelerde yeni çıkan kitaplar, yazarlarla yapılan söyleşiler, roman ve hikâye değerlendirmeleri gibi başlıklarda güncel edebiyat haberlerine erişebiliyorlar.

Öte yandan edebiyat sitelerinin neredeyse tamamı bir blog sitesinden öteye geçemiyor. Güncel edebiyat haberleri okumak isteyen kullanıcılar anlık değil de belli aralıklarla güncellenen edebiyat haberleri okumak durumunda kalıyorlar.

Peki güncel edebiyat sitesinde neler olmalı?

Ülkemizde pek ilgi görmese de aslında edebiyat haberleri önemli bir habercilik alanlarından bir tanesi. Diğer haber türlerine göre de uzmanlık isteyen bir alan. Gerek kitap kritikleri gerek yazar söyleşileri gerek edebiyat alanındaki gelişmeleri takip edebilmek için kültürel bir birikim gerekiyor. Bu yüzden edebiyat sitelerinde çalışan editörlerin özellikle okumayı seven kişiler arasından seçilmesi gerekiyor. Ayrıca edebiyat haberleri oldukça uzun olduğu için okurken göz yormayan bir site tasarımının tercih edilmesi gerekiyor.

Güncel Edebiyat Haberleri Mürekkep Haber’de

2011 yılından bu yana kültür sanat haberciliği yapan Mürekkep Haber, edebiyat haberleri kategorisi ile de fark yaratıyor. Güncel edebiyat haberlerini anlık olarak takipçilerine duyuran Mürekkep Haber aynı zamanda yazarların dünyasına dair gelişmeleri edebiyat kategorisinde an be an takipçileriyle buluşturuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğa ve insana dair sıra dışı bir film: Kovan
Doğa ve insana dair sıra dışı bir film: Kovan
Yedikule Hisarı restore ediliyor
Yedikule Hisarı restore ediliyor