Map to Utopia oyunu Zoom üzerinden seyirciyle buluşuyor
Reklam

Map to Utopia oyunu Zoom üzerinden seyirciyle buluşuyor

‘Map To Utopia’ oyunu yeni medyanın olanaklarından yararlanarak Zoom üzerinden seyircinin ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek.

27 Mayıs 2020 - 01:28 - Güncelleme: 27 Mayıs 2020 - 01:52

Oyuncu ve yönetmen Mark Levitas ile yazar, dramaturg Ceren Ercan’ın kurdukları Platform Tiyatro ve Frank Heuel tarafından yönetilen Bonn merkezli fringe ensemble  iki yıldır ortak olarak bir dijital tiyatro projesi üzerine çalışıyor. “Geleceğin şehri” ekseninde bir tartışma zemini oluşturmayı amaçlayan ‘Map to Utopia’ geleceğin tiyatrosu üzerine de uzun soluklu bir araştırma alanı açıyor.

Bu araştırmanın ilk adımı; geçtiğimiz yıl Yeldeğirmeni’nde, semtin farklı zamanlarına dair gezici bir AR deneyimi ile gerçekleştirildi. Bu yıl ise yeni medyanın farklı araçları oyun kurma yöntemi olarak kullanılıyor. 20 avatar eşliğinde kurmaca dört farklı semt simülasyonu yaşatacak olan performans, seyircileri de yeni bir karakter inşa etmeye ve onun yolculuğunu deneyimlemeye davet ediyor. Birbirimize dijital ağlar ve sinyallerle bağlı olduğumuz bir gelecek yerine dayanışma ile örülmüş bir toplumun haritasını öneriyor.  

İki tiyatronun birlikte kurguladıkları performansın yönetmeni Frank Heuel, oyuncuları Deniz Celiloğlu, Elif Ürse, Okan Urun, David Fischer ve Laila Nielsen. Uluslararası bir seyirci topluluğunun katılımıyla gerçekleşecek, farklı sanal ve fiziksel biçimlerin yer aldığı performansın dili İngilizce olacak. Oyun Zoom üzerinden seyircinin ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek.

Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuarı "BUG LAB", Bahçeşehir Üniversitesi Sanat Direktörlüğü "BAU ART", Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, NRW Sahne Sanatları Devlet Ofisi bu araştırma sürecine destek veren kurumlar arasında yer alıyor. 

Seyircilerin performans boyunca eş zamanlı olarak bilgisayar ve akıllı telefon kullanmaları gerekmektedir.

30 Mayıs Cumartesi 20.00

31 Mayıs Pazar 16.00 ve 20.00 

Rezervasyon: 0554 456 57 92

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nuh Tepesi Filmi HBO'da gösterilecek
Nuh Tepesi Filmi HBO'da gösterilecek
Çanakkale için bienal vakti: 7. Çanakkale Bienali başlıyor
Çanakkale için bienal vakti: 7. Çanakkale Bienali başlıyor