Kedi evi nasıl yapılır?

Kedi evi nasıl yapılır?

Havalar soğuk. Bizler gibi can dostlarımız da üşüyor. Onları sıcak bir yuvaya kavuşturmak ise sanıldığı kadar zor bir iş değil. Hatta çok kolay.

16 Ocak 2015 - 09:30 - Güncelleme: 16 Ocak 2015 - 09:52

Elif Soykan yazdı

Havalar soğuk. Bizler gibi can dostlarımız da üşüyor. Üstelik onlar dışarıda ve yardıma muhtaç durumdalar. Onlara yardım elimizi uzatmamızın ve sevgimizi göstermenin tam zamanı. Tek istedikleri aç susuz kalmamak ve soğuk kış günlerinde kartondan da olsa bir yuva sahibi olabilmek. Onları sıcak bir yuvaya kavuşturmak ise sanıldığı kadar zor bir iş değil. Hatta çok kolay.

Sadece kartondan bir kutuya, biraz eski bez parçalarına ve banta ihtiyacımız var. Hemen hemen her yerde kolaylıkla ulaşabileceğimiz bu malzemelerle sevimli dostlarımızı soğuk kış günlerinde koruyabilecek ve ısınmalarını sağlayacak bir kedi evi yapabiliriz.

Öncelikli olarak karton kutumuzu açık yerlerinden büyük bir bant yardımıyla birleştiriyoruz. Karton kutunun kapak kısmını da kedi evimizin alanına dâhil etmiş oluyoruz böylece. Evimizde olan kullanmadığımız, eskimiş ya da bir köşede unutulmuş giysi, havlu battaniye tarzı birkaç parçayı alıyoruz.

Öncelikle alt zeminin tamamını kaplayacak büyüklükte bir parça buluyoruz. Bu parçanın battaniye ya da havlu tarzı yumuşak ve sıcak tutabilecek bir malzeme olması kedi evimizin ısısını yükselteceği için öncelikle tercih etmemiz gereken malzemedir.

Sıcak tutabilecek bu malzemeyle kedi evimizin tamamını kaplıyoruz. Hatta malzemenin kaymaması için bant yardımıyla arka kısmından kedi evimizin içine de sabitleyebiliriz. Bu işlemden sonra işimiz son derece kolaylaşıyor. Artık geriye işin eğlenceli olan kısmı kaldı. Şimdi de kedi evimizi biraz renklendirme kısmı. Evdeki eski giysilerimizi yastık ve battaniye olarak içinde yumuşak bir şekilde uyuyabilmeleri için yerleştiriyoruz. Alanımız daraldı diye sakın korkmayın çünkü kediler doğaları gereği dar alanda yaşamaktan ve uyumaktan çok hoşlanırlar. Bunun nedeni ise bu şekilde kendilerini güvende hissederler. Dar alanda daha huzurlu bir biçimde zaman geçirebilirler.

Evet, kedi evimizi tamamladık. Dilerseniz kartondan gerçekleştirmiş olduğumuz kedi evimizin üzerine içinde yaşayacak olan sakinlerinin isimlerini yazabilirsiniz. Üzerine keçeden süsler yapabilirsiniz. Eğer ki içerisinin daha sıcak ve konforlu olmasını istiyorsanız da yapmanız gereken tek şey ısıyı muhafaza etme ve soğuğu geçirmeme özelliği olan, marangoz veya yapı market tarzı yerlerde kolaylıkla bulabileceğiniz ısıyı muhafaza eden köpük şeklindeki kaplama malzemeden alabilirsiniz. Kedi evimizin içine yerleştiğiniz battaniye veya havlunun altına yerleştireceğiniz bu köpükten üretilen kaplama malzeme kedi evinizin tahmin edebileceğinizden daha sıcak olmasını sağlayacaktır.

Sokakta yaşayan dostlarımız için bir şeyler yapma zamanı. Onların üşümesine izin vermeyelim. Herkes kendi etrafında bu etkinliği başlatsa kedi ve köpek evleri sokakları şenlendirse sevimli dostlarımız hiç üşümez ve beraberce daha sağlıklı ve mutlu yaşama olanağımız olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw’dan yeni fragman
Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw’dan yeni fragman
 Ahmet Uluçay’ın senaryosu Osman Nail Doğan'a emanet
Ahmet Uluçay’ın senaryosu Osman Nail Doğan'a emanet