İstanbul Tasarım Bienali`nde Tasarım Rotaları Başlıyor
Reklam

İstanbul Tasarım Bienali`nde Tasarım Rotaları Başlıyor

2. İstanbul Tasarım Bienali, bu yıl da etkinlikleriyle İstanbul’u bir tasarım kentine dönüştürüyor.

14 Ekim 2014 - 00:00

2. İstanbul Tasarım Bienali, bu yıl da etkinlikleriyle İstanbul’u bir tasarım kentine dönüştürüyor. Bienal kapsamında  düzenlenen Tasarım Rotaları, ziyaretçilere 17 Ekim tarihinden itibaren kentin farklı bölgelerindeki tasarım odaklı  ofis, mağaza, atölye, imalathane ve yapıların yanı sıra, çeşitli bölgelerin kendine has dokularının inceleneceği tematik yürüyüşler sunuyor. 


Tasarım Rotaları, kentin Asya ve Avrupa yakalarındaki farklı bölgeleri kapsayan 12 rotadan oluşuyor. Rotalarda, Kuzguncuk, Çemberlitaş-Kapalıçarşı-Sultanahmet, Galata-Şişhane, Fener-Balat, Beyoğlu-Galatasaray-Cihangir, Moda bölgeleri, tematik rotalar kapsamında ise Kadıköy Koku Tasarım Rotası, Kadıköy Font Rotası, Kadıköy Ses Rotası, Kadıköy Ağaç Rotası ve Kadıköy Sivil Mimari Rotası ve 2014 Maslak: Çeperde Archi-Walk yer alıyor. 


Tasarımın farklı disiplinlerine ve evrelerine dair bilgi edinme ve gözlem yapma olanağı sağlayan rotalar, Müstesna İstanbul: Küçük Dükkânlar Kitabı’nın yazarı Ilgın Yorulmaz’ın işbirliğiyle sunuluyor. Tasarım Rotaları’na ek olarak gerçekleştirilen tematik yürüyüşler TAK Kadıköy ve İstanbul’un önde gelen tasarımcı ve mimar, akademisyen ve kültür kurumlarının işbirliğiyle oluşturuldu. 

 
Tasarım Rotaları, Cuma ve Cumartesi günleri rehberler eşliğinde 20 kişilik gruplar halinde 14 Aralık’a kadar devam edecek. Tasarım Rotaları için biletler, 35 TL (tam) ve 25 TL (öğrenci) üzerinden temin edilebilir. Biletler, Biletix satış noktaları ve Biletix internet sitesi (biletix.com) üzerinden ve ana gişe İKSV’den (pazar hariç 10.00-18.00 arası) satın alınabilir. Ayrıntılı bilgilere tasarimbienali.iksv.org adresinden ulaşılabilir. 

Tasarım Rotaları

Kuzguncuk Tasarım Rotası

Rota günleri: 24 Ekim, 7 Kasım, 14 Kasım, 28 Kasım, 5 Aralık, 12 Aralık

Başlangıç noktası (her rota günü): Kuzguncuk İskelesi, 11.00


Cami ve kilisenin sırt sırta verdiği, farklı inanışların hoşgörü içinde yaşadığı Kuzguncuk; mimar, ressam ve fotoğrafçı 

sakinleri ile İstanbul’da mahalle havasını koruyan ender semtlerden. Merkezine çok yönlü sanat alanı Simotas Binası’nı alan rota; takı tasarımcısı, şef, aromaterapist ve heykeltraşlarla sohbet eşliğinde gerçekleştirilecek.


Çemberlitaş - Kapalıçarşı - Sultanahmet Tasarım Rotası

Rota günleri: 25 Ekim, 14 Kasım, 22 Kasım, 28 Kasım, 12 Aralık

Başlangıç noktası (her rota günü): İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi önü, 11.00


Sekiz bin yıllık Tarihi Yarımada’da en az yüz yıllık meslekler icra eden zanaatkârların bulunduğu bu güzergâhta; halıcı, gümüşçü, kavaf, bakırcı ve daha pek çok eski/yeni dönem tasarımcının konuşlandığı rota takip ediliyor. 


Galata - Şişhane Tasarım Rotası

Rota günleri: 17 Ekim, 7 Kasım, 22 Kasım, 6 Aralık, 12 Aralık

Başlangıç noktası (her rota günü): İKSV Tasarım Mağazası önü, 11.00


Rota, bohem şıklığın yansıdığı sokaklarında özgün mekânların yer aldığı Tophane-Galata hattındaki butikler, sanat ve sergi alanları, ağaç tasarımcısı mobilyacıları ile takı tasarımcısı sanatçıların dükkânları gibi özellikli mekânlar arasında gerçekleştirilecek bir gezintiyi kapsıyor.


Fener - Balat Tasarım Rotası

Rota günleri: 18 Ekim, 1 Kasım, 8 Kasım, 15 Kasım, 29 Kasım, 13 Aralık

Başlangıç noktası (her rota günü): Rezan Has Müzesi önü, 11.00


Fener - Balat Patrikhanesi, kilisesi ve camisiyle tam bir İstanbul kültür mozaiğini yansıtan bu rota, ruhani havaya eşlik eden derviş kahvehanesi çevresinde konuşlanmış cam ustaları, seramik atölyeleri ve ayakkabı tasarımcılarının içinden geçiyor. 


Beyoğlu - Galatasaray - Cihangir Tasarım Rotası

Rota günleri: 25 Ekim, 1 Kasım,15 Kasım, 21 Kasım, 5 Aralık

Başlangıç noktası (her rota günü): Cihangir Meydan-Akbank önü (Akarsu Caddesi No: 53), 11.00


Eski İstanbul’un tartışmasız en nezih yerlerinden biri olan Beyoğlu, şimdilerde antikacı, galeri, tasarımcı, moda evi ve diğer yaratıcı formlardaki müstesna mekânlarıyla karşımıza çıkıyor. Beyoğlu - Galatasaray - Cihangir rotası, semtin modern bir panoramasını vaat ediyor.


Moda Tasarım Rotası

Rota günleri: 17 Ekim, 8 Kasım, 21 Kasım, 13 Aralık

Başlangıç noktası: Eski Moda İskelesi Önü, 11.00


Anadolu yakasının Karaköy’ü olma yolundaki Moda, genç neslin hep canlı tuttuğu bir semt. Bu gençlerin tasarım ve sanat alanında neler yaptıklarını stüdyolarına girerek bizzat kendilerinden dinleme olanağı sağlayan rota, şehrin en orijinal çikolata dükkânına yapılacak ziyareti de kapsıyor. 


Tematik Rotalar

Koku Tasarım Rotası

Yürütücü: Cansu Şekular

Katılım şartı: Yürüyüşe kokulu herhangi bir kozmetik ürünü kullanmadan gelinmesi önemle rica olunur. 


Rota I: Gedikpaşa Ayakkabı Üreticileri 

Rota günü: 15 Kasım

Başlangıç noktası: Çemberlitaş Hamamı, 10.00


Koku yönünden değişik bir profile sahip olan bu rota, her sokak geçişinde farklı bir duyusal deneyim sunuyor. Bu rota, İstanbul ticareti ve günlük yaşamının izinde bölgeyi bu sefer koku ve gündelik yaşam ekseninde arşınlama imkânı sunuyor. 


Rota II: Kadıköy’den Moda’ya 

Rota günü: 13 Aralık

Başlangıç noktası: Kadıköy’deki Karaköy-Eminönü İskelesi, 10.00


Kadıköy’ü bir de kokularıyla keşfetmeyi amaçlayan bu rota, sokaklarından her gün geçtiğimiz Khalkedonya üzerinde gizli bir deneyim sunuyor.


Kadıköy Font Rotası

Yürütücüler: Doç. Dr. Gülname Turan, Koray Gelmez, Emrah Özturan, Can Güvenir

Rota günleri: 1 Kasım, 22 Kasım

Başlangıç noktası (her rota günü): Haydarpaşa Tren İstasyonu, 10.00


Kent iletişiminde önemli bir yere sahip olan harfler, yazılar, ikonlar ve semboller gibi tipografik unsurları içeren yapılar aynı zamanda kent tarihi ve kent kimliği açısından önemli ipuçları içeriyor. Kadıköy`ün fontlar üzerinden fark edilmesini amaçlayan bu rota, gündelik hayatta bilgilenmek için başvurulan bina isimliklerini, tabelaları ve levhaları kapsayacak ve 

Kadıköy’e ait görsel değerler yorumlanacak. 


Kadıköy Ses Rotası

Yürütücüler: Oğuz Öner, Didem Duman

Rota günleri: 14 Kasım, 5 Aralık


Başlangıç noktası (her rota günü): Kadıköy’deki Eminönü-Karaköy İskelesi, 10.00

Bu rotada sembol sesler (soundmark) açısından zengin ve kaotik bir kentsel mekân olan Kadıköy Meydanı’ndaki çiçekçiler, konservatuardaki opera & klasik müzik dersleri, büfeciler, vapur ve giriş-çıkış yapan yolcular, akbil, ezan, tramvay, martı, trafik, deniz gibi ses kaynakları, yapılaşmış çevre sesleri vs. incelenecek. Kullanıcının bu seslerle ilişkisi, bu sesler ve mekânla ilgili algısı araştırılarak katılımcıların mekânın okunmasına yönelik farklı bir algılama yöntemi deneyimlemesi sağlanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ressam Sacha Jafri rekora koşuyor
Ressam Sacha Jafri rekora koşuyor
Zülfü Livaneli'den gençlere okuma önerileri
Zülfü Livaneli'den gençlere okuma önerileri