İstanbul’a yeni müze: İstanbul Sinema Müzesi
Reklam

İstanbul'a yeni müze: İstanbul Sinema Müzesi

İstanbul Sinema Müzesi adıyla açılışı yapılan müze, geçmişten günümüze Türk sinemasının tarihsel gelişimine ışık tutuyor.

07 Mart 2021 - 23:07 - Güncelleme: 07 Mart 2021 - 23:09

Haber: Yusuf Çifci

Fotoğraflar: Ahmet Tuğyan Köse

Geçtiğimiz günlerde restorasyonu tamamlanan tarihi Atlas Binası’nda artık bir de müze var. İstanbul Sinema Müzesi adıyla açılışı yapılan müze, geçmişten günümüze Türk sinemasının tarihsel gelişimine ışık tutuyor. Bu müzeye geçmeden önce dilerseniz içerisinde pasaj ve tarihi Atlas Sineması’nın da yer aldığı Atlas Binası’nın geçmişine bir göz atalım.

Bina, Sultan Abdülaziz döneminde 1870’teki Beyoğlu yangınında sonra iş insanı Agop Köçeyan tarafından İstiklal Caddesi’nin o günkü adı olan Cadde-i Kebir’de inşa ettiriliyor. Yapının amacı kışın konaklamak. Yani bir kışlık konaktan bahsediyoruz.

Yapının banisi olan Köçeyan bir süre sonra bu harika yapıyı Vosgeperan Ermeni Kilisesi’ne bağışlıyor. Yapının el değiştirmesi bununla da sınırlı kalmıyor. 1940’lı yıllarda bu yapı, Ahmet ve Aziz Boravalı kardeşlerin mülkiyetine geçiyor ve Türk sineması için çok önemli bir merkez haline gelecek olan Atlas Sineması inşa ediliyor. Dönemin en büyük çok amaçlı salonlarından biri olan Atlas Sineması’nın açılış yılı 1948.

Yapı çeşitli süreçlerden sonra 1992 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığına devrediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı da geç de olsa 2019 yılında restorasyon çalışmalarına başlıyor ve Atlas Sineması da dahil olmak üzere bütün yapıyı elden geçiriyor.

İşte bu restorasyon çalışması sırasında bu binaya bir de sinema müzesi kurulması planlanıyor ve az önce de belirttiğim gibi İstanbul Sinema Müzesi geçtiğimiz günlerde ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Müzede Neler Var?

Tek bir biletle gezilen müze, toplam üç kattan oluşuyor. İlk iki katı daimi müze olurken üçüncü katta geçici sergiler yer alıyor. Üçüncü katta şu günlerde "Karagöz'den Günümüze Temaşa: Osmanlı'da Sinematografın Yolculuğu" isimli sergi ziyaretçilerini bekliyor.

Peki, İstanbul Sinema Müzesi’nin gezen ziyaretçileri neler bekliyor? Bu görkemli yapının içindeki müzede Adile Naşit ve Kemal Sunal’ın balmumu figürlerinden tutun da Memduh Ün’ün yönetmen koltuğuna, film afişlerinden tutun da içerisinde binlerce sinema verisinin yer aldığı dijital masaya kadar geçmişten günümüze Türk sineması ziyaretçilere merhaba diyor.

Yeşilçam Telefonda

Müzenin içerisinde yer alan bir odada “Yeşilçam Telefonda” isminde bir bölüm bulunuyor. Yaklaşık 10 telefon ve her bir telefonun önünde bir ekran bulunuyor. Ahizeyi kaldırdığınızda Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerindeki telefon sahneleri ekranda beliriyor ve ahizede bu replikleri duyabiliyorsunuz. Telefonu elinize her alışınızda farklı bir sahne sizi bekliyor.

Ünlü Yönetmen ve Oyuncuların Ödülleri Bu Müzede

Müzenin bir bölümünde Türk yönetmenlerin Türkiye’de ve uluslararası festivallerde aldıkları ödüller sergileniyor. Mesela Tolga Karaçelik’in Sundance Film Festivali’ndeki ödülünden tutun da Semih Kaplanoğlu’nun Berlin Film Festivali’nden kazandığı Altın Ayı’ya kadar pek çok ödül İstanbul Sinema Müzesi’nde sergileniyor.

Müzede ayrıca yeşil perde, kullanıcıların kolayca film yapabilecekleri montaj odası, "Arttırılmış Gerçeklik" bölümü, çeşitli filmlerin senaryoları, çeşitli sinema çekim araçları ve daha pek çok ayrıntı yer alıyor.

İstanbul Sinema Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

İstanbul Sinema Müzesi’nde Müzekart maalesef ki geçerli değil. Tam bilet 30 TL olarak ücretlendirilirken indirimli bilet fiyatı ise 15 TL. Öğrenci ve öğretmenler indirimli biletlerden yararlanabiliyor.

İstanbul Sinema Müzesi Nerede?

İstanbul Sinema Müzesi, İstiklal Caddesi’nde Atlas Sineması’nın da yer aldığı tarihi Atlas Binası’nda yer alıyor.

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır