İrem: Kaç müzisyen yüzü bile tanınmadan eseriyle milyonlara ulaşabilmiştir?

Mürekkep Söyleşiler'de bu hafta "Hayalet Sevgilim" ile tanıdığımız İrem ile yeni teklisi "Gitme"yi konuştuk.

Reklam
İrem: Kaç müzisyen yüzü bile tanınmadan eseriyle milyonlara ulaşabilmiştir?
04 Şubat 2021 - 20:38 - Güncelleme: 04 Şubat 2021 - 20:56

Röportaj: Yusuf Çifci

O zamanlar İrem olarak tanıdığımız İrem Aydın, 2005 yılında "Hayalet Sevgilim" isimli çalışmasıyla adeta o yıla damga vurmuştı. Her yerde "Hayalet Sevgilim" çalınırken herkes bir yandan da İrem'in kimliğini merak ediyordu. İrem 2006 yılında yayınladığı 10 şarkılık albüm sonrası deyim yerindeyse kayıplara karıştı. Ta ki geçtiğimiz aylara kadar. İrem "Gitme" ismini verdiği teklisiyle müzik dünyasına yeniden merhaba dedi. Hayranları İrem'i oldukça özlemiş olacak ki "Gitme" teklisi YouTube'ta yüz binlerce görüntüleme aldı.

Mürekkep Söyleşiler'de bu hafta "Hayalet Sevgilim" ile tanıdığımız İrem ile yeni teklisi "Gitme"yi konuştuk.

Gitme isimli yeni şarkınız ile bizlere yeniden ‘merhaba’ dediniz. Nereden çıktı yıllar sonra yeni bir şarkı yapmak?

Ben ilk albümüm olan 10 şarkılık Hayalet Sevgilim’i çıkardığımda Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki 2.senemdi. Yani aslında hedefim müzisyen olmak değil, hukukçu olmak idi. Okulumu bitirebilmek için de müzik hayatına devam edememiştim. 12 yıldır da mesleğimi yapıyorum, pandemi döneminde hepimiz evlere kapanıp boşluğa düştük gibi oldu sanki. O dönemde şarkı söylemek, eski bestelerimden birini seslendirmek ve bir single çıkarma fikri doğdu eşimin de desteği ile. İyi de geldi, hazırlarken çok eğlendiğimiz, sonunda da ileriye güzel bir hatıra bırakacağımız bir eser çıkardık ortaya.

Yeni teklinizin hazırlık sürecinde neler yaşandı?

Önce Mart 2020’de yıllar sonra bir “Hayalet Sevgilim İrem” gecesi düzenledik Instagram hesabımdan canlı yayın yaparak. Çok şanslıyım ki orada Gitme isimli şarkımı ilk seslendirdiğimde de çok beğeni topladı, binlerce mesaj aldım bununla ilgili. Daha sonra yaz aylarında aranjörüm Cenk Çelebioğlu ile tanıştık, söz ve müziği bana ait olan besteyi, Cenk sağ olsun bambaşka yerlere taşıdı. Günümüzde elektronik ortamda hazırlanan müzik altyapıları yerine yine nostaljiyi elden bırakmadan tüm enstrümanları canlı çaldık, tek tek kaydettik. Sonunda da emeğin karşılığını veren bir iş ortaya çıktı.

Gitme, Youtube’ta çok kısa süredir yayında ama 400 binden fazla görüntülenme almış. Yeni şarkınıza gelen tepkiler nasıl?

İnanır mısınız hiç olumsuz yorum almadım, hep de dinleyen arkadaşlara 15 sene önceyi hatırlatan bir ses tonum olduğunu yazdılar bana, “İrem seni dinledikçe şu yaşıma gidiyorum, hep güzel şeyler hissettiriyorsun çok teşekkürler” minvalinde mesajlar aldım ve çok gururlandırdı bu beni. 

En son şarkınız Git ile bizlere veda ettiniz, yeni şarkınızın adı ise Gitme. Sahi aradan geçen bunca yılda sizde neler değişti?

Avukat oldum :) 12 yıllık iş tecrübem oluştu, benim gibi hukukçu olan eşim Birtürk Aydın ile evlendim, çocuk sahibi oldum, kızım Ela 9 yaşında. Hepiniz gibi ben de hayatı, ayakta kalma ve huzurlu bir yaşam sürdürme çabasıyla yaşayıp gidiyorum.

Uzun yıllardır avukatlık yapıyorsunuz. Yeniden şarkıcılığa mı geçmeye karar verdiniz? Ya da başka şekilde sorayım: Kendinizi şarkıcı olarak tanımlamış mıydınız?

Hayır, kendimi hiç şarkıcı olarak tanımlamadım. Benim yaparken huzur bulduğum bir hobim şarkı söylemek. Bir daha hiç şarkı söylemeyeceksin ya da bir daha hiç avukatlık yapmayacaksın deseler ve birini seçmemi isteseler hiç şarkı söylememeyi seçerim gözümü bile kırpmadan. 

"ANCAK BAŞARILARIMLA GURUR DUYARIM"

‘Hayalet Sevgilim’ ile milyonlara ulaştınız, şarkı oldukça sevildi. Bu şarkının üzerine çıkamamak gibi bir endişe yaşıyor musunuz?

Hayır, neden endişeleneyim ki? Kaç müzisyen yüzü bile tanınmadan eseriyle milyonlara ulaşabilmiştir? Ben bunu hele ki internet daha yerleşik değilken başarabilmişsem daha iyisini yapmak için endişelenmek yerine başarımla ancak gurur duyarım.

 ‘Hayalet Sevgilim İrem’ olarak tanınıyorsunuz? Sürekli aynı şarkıyla anılmak sizi rahatsız ediyor mu?

Sanırım bir önceki cevabımla bilmeden buna da cevap vermişim :) Hiç rahatsız olmuyorum, tam tersine 15 yıldır, bir koku bir tat gibi insanların zihninde yer etmiş bir eserin sahibi olarak hatırlanabilir olmak hoşuma gidiyor.

Aslında siz ilk fenomenlerden bir tanesisiniz. Plak şirketlerine bağlı kalınmadan da ünlü olunabileceğini gösterdiniz. Günümüzün sosyal medya fenomenleri ile 2005 yılında Hayalet Sevgilim’in patladığı yılları karşılaştırırsak arada bir fark var mı?

Günümüzde her ne kadar teknoloji, platformlar ve erişebilirlik çok artmış olsa da sesini duyurabilmek daha da zorlaştı bana kalırsa. Ben her çıkanı dinleyemiyorum örneğin. Ayda bir şarkı çıkıyor, daha birine alışıp dinleyip keyfini çıkaramadan yenisi çıkıyor. Bu belki yeni Z jenerasyonunun beklediği bir durumdur. Ben kitle analizi yapan biri değilim, bilmediğim konuda yorum yapmayayım ama beni biraz zorlayan bir durum bu. Nitekim 90’lar 2000’lerin başında popüler olan yorumcuların da bu hengamenin bir parçası olamadıklarını düşünüyorum. Beste üretmek, üzerine emek harcamak, düşünmek kafa patlatmak ayda bir yapılacak iş değil sanki. Belki de yeni nesil çok yetenekli bilemiyorum :)

Zaman zaman sosyal medya hesabınızdan hakkınızda yapılan haberleri ti’ye alıyorsunuz. Mesela geçtiğimiz günlerde “İrem Yağcı’nın son hali şaşırttı!” başlıklı bir habere esprili bir şekilde yanıt verdiniz. Medyanın özellikle kadınlara yönelik bu dilini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence bu dil kadınlara özgü kullanılan bir dil değil, o sebeple ötekileştirmiyorum. Ancak genel anlamda bakarsak bence kişi nasıl anıldığından çok, nasıl davrandığından mesul olmalı. Ben komik bir dille bunu ti’ye aldığımda aslında kendimi o haberden daha doğru ifade edebildiğimi gösteriyorum insanlara, bu da zamanla zaten anılış biçiminizi de ekiliyor.

Ektiğinizi biçiyorsunuz.

BİR SANATÇIYA SORDUM: 7 KISA SORU 7 KISA CEVAP

1- Sinemada izlediğiniz ilk film

Aslan Kral

2- İlk izlediğiniz tiyatro oyunu

Ferhan Şensoy- Felek Bir Gün Salakken

3- İlk satın aldığınız albüm

Duman - Eski Köprünün Altında - 99

4- Baştan sona dinlediğiniz son albüm

Adamlar- Dünya Günlükleri

5- Son günlerde dilinize dolanan şarkı

Kapısı Kapalı

6- Son okuduğunuz kitap

Anne of Green Gables #2 - L.M.Montgomery

7- Gün içinde en çok kullandığınız kelime

 Her anne gibi “hadi” :):)

YORUMLAR

  • 0 Yorum