Gülcan Altan kimdir?
Reklam

Gülcan Altan kimdir?

Gülcan Altan kimdir? İşte Gülcan Altan hayatı...

27 Nisan 2020 - 19:45

İstanbul Samatya’da çok kültürlü ve dilli bir semtte dünyaya geldi. Çocukluğu bu çok kültürlülük içinde geçti. Türkler, Ermeniler, Rumlar, Süryaniler, Yahudiler arasında büyüdü. Köken olarak Çerkes’dir. Lise yıllarında amatör olarak başladığı müzik hayatını Trakya Üniversitesi’nde işletme eğitimi alırken profesyonel olarak sürdürmeye başladı. Kendi orkestrası ile bir çok konser verdi.

2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na dereceyle girdi ve birincilikle bitirdi. Etnik ve Dünya müziği ile ilgili çalışmalarına konservatuar yıllarında başladı ve geliştirdi. Konser Repertuarında bu yüzden bir çok dilde söylediği şarkılar vardır. Gitar, Klasik Türk Müziği Kemençesi ve Diatonik Akordeon çalıyor.

2005 yılında Master eğitimini Yeditepe Üniversitesi’nde Müzik Eğitmenliği üzerine yaptı.

2008 yılında “Gülümser” isimli ilk Türkçe albümü yayınlandı. Albümünde Türkiye’nin önemli bestecilerinden Vedat Sakman’ın şarkılarını yorumladı.

2009 yılında Adigey Cumhuriyeti ve Abhazya’da Adige ve Abhaz müzikleri ile ilgili çalışmalar yaptı.

2010 yılında çıkan ve 10 dilde 10 şarkı “Anlat” isimli etnik albümün ilk şarkısı olan Dann’er Sip’o isimli Çerkezce şarkıyı söyledi.Böylece İstanbul caddelerinde ilk kez Çerskesce bir şarkı çalınmaya başlamış oldu..

2011 yılında Adigece ve Abhazca şarkıların yer aldığı “Gunef” albümü çıktı. Çerkeslerin 147 yıldır yaşadığı Anadolu topraklarında satış listelerinde ilk sıralara çıkan ilk Çerkesçe albüm olması önemlidir. Ayrıca bu topraklarda profesyonel olarak varolan ilk kadın sanatçıdır.

2015 yılında Büyük Çerkes Sürgünü’nün anısına bestelediği “Çel’e Yegek’o ( Okuyan çocuk) isimli Adigece şarkısı yayınlandı.

2015 yılında 3.solo albümü “Bir ömür bize yeter” albümünü yayınladı. Çoğunlukla kendi şarkılarını seslendirdiği albümde doğu-batı sentezinde bir müzikal çeşitlilik sergilenmiştir.

2018 yılında Fransa’nın Metz Bölgesinde Kilise konserleri verdi. Okullarda dil ile ilgili çalışmalar yaptı.

2018 yılında Küba Devleti’nin davetiyle konserler verdi.

2019 yılında Abhazya Devleti’nin 25. Zafer Yılı adına bir marş besteledi. Abhazya Devleti bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle “Abhazya Devlet Sanatçısı” ünvanı verdi.

Etnik müziklerle ilgili araştırmalar yapıyor. İspanyolca, Portekizce, İngilizce, Baskça, Rusça, İsveçce, Arapça, Süryanice, Ladino, Ermenice, Kürtçe, Gürcüce, Rumca, Lazca, Adigece, Abhazca gibi bir çok dilde şarkılar söylüyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Netflix, Türkiye’de ofis açacak
Netflix, Türkiye’de ofis açacak