Güher ve Süher Pekinel kardeşlere Almanya’dan Liyakat Nişanı
Reklam

Güher ve Süher Pekinel kardeşlere Almanya'dan Liyakat Nişanı

Güher ve Süher Pekinel, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin en yüksek dereceli nişanı olan Liyakat Nişanı ile onurlandırıldı. Uluslararası sanatçılarımız Güher-Süher Pekinel’e, Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından Sayın Cumhurbaşkanı Frank - Walter Steinmeier’ın imzası ile Liyakat Nişanı takdim edildi.

20 Ocak 2021 - 16:01

Almanya Federal Cumhuriyeti, müzik alanında dünya çapında çalışmaları ve kültür-sanat alanında global diyaloğu güçlendiren hayat boyu kariyer ve katkıları nedeni ile  alanında sıra dışı kişiliklere 1951 yılından bu yana nadiren verilen “Bundesverdienstkreuz” ödülü ülkemizin dünyaca ünlü  piyanistleri Güher-Süher Pekinel’e verildi.

17 Kasım 2020 tarihinde Federal Almanya Cumhuriyeti Sayın Cumhurbaşkanı Frank - Walter Steinmeier tarafından ikiz kardeşler Güher & Süher Pekinel’e tevdi edilen Federal Almanya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı kendilerine, Sayın İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht tarafından 18 .01.2021 tarihinde, Covid - 19 Kısıtlamaları nedeni ile Almanya‘da yapılamadığı için İstanbul Alman Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen tören ve ödül seremonisi ile Covid-19 düzenlemeleri doğrultusunda, sınırlı sayıda davetli eşliğinde takdim edildi. Başkonsolos Regenbrecht yaptığı açılış konuşmasında, Pekineller’in  uluslararası çapta kendilerini kanıtlamış sanatçılar olmakla beraber, kurdukları 3 müzik eğitimi sisteminin önemini de vurguladı. Toplumsal faaliyetlerle her iki topluma yönelik olumlu katkılarda bulunarak, uzun yıllardır Türkiye ve Almanya arasında kültürel köprüler oluşturduklarını belirtti.

Güher ve Süher Pekinel Kimdir?

Olağanüstü şiirsel müzik anlayışları, özgün stilleri içinde mükemmeliyetçi yorumlarıyla, uluslararası müzik camiasında özel bir yerleri olan Güher ve Süher Pekinel, bir imza olarak çaldıkları orkestralar, şefler,  en prestijli konser salonları ve konser serileri,  seçkin festivaller ve en önemli şirketlerle (Deutsche Grammophon, Warner Classics, CBS, Chandos, Arthaus , Unitel, vb..) albüm çalışmaları ile  bugün dünyada, kariyer yapabilen az sayıda tanınmış ve saygın müzisyenlerin ayrıcalığını paylaşmaktadırlar.

Uluslararası köklü orkestralardan biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) daveti üzerine , dünyaca ünlü Mezzo TV’de de yayınlanan, geçtiğimiz ay halka açık olarak  yeni salon açılış konserini de gerçekleştiren Güher-Süher Pekinel, kariyerleri boyunca pek çok sayıda birincilik, onur ödülü ve madalyaya layık görüldü.

Güher ve Süher Pekinel, 22 yaşından bu yana, eğitimlerini sürdürdükleri Almanya’da göçmen sorunları ve sosyal problemlerin yaşandığı günlerden itibaren, daima “Biz ne yapabiliriz?” sorusu ile hareket edip, o günlerde Goethe Üniversitesi’ndeki çalışma gruplarına, protestolara katılarak, Alman ve Türk kültürü içerisinde sosyal problemlere çözüm aradılar. Cevap:  kendileri için birleştirici, iyileştirici ve paylaştırıcı gücüyle müzik oldu. Yaşlı bakım evlerinde, çocuk kreşlerinde , özel öğretim gören çocuklarla , toplantılarda daima müziğin olumlu etkisi ile, farklı düşüncelerin çatışmadan var olması, ahenk, uyum ve kültürlerin hoşgörü ile birlikte yaşaması için çalışmalarını sürdürdüler.

 Dünyanın en saygın piyano virtüözleri arasında yerini alan, profesyonel kariyerlerinde sınır tanımayan uluslararası müzisyenler olarak klasik müzik dünyasına katkılarının yanı sıra, öğrencilik yıllarında filizlendirdikleri müzik eğitim sistemlerini  çok uluslu vizyonları ile Türkiye’de   yeni bir  yapı ve form çerçevesinde hayata geçirdiler.Bir toplumun her zaman ileriyi hedefleyerek kalkınması adına, mutlu ve dengeli, ayaklarının üzerine sağlam basan, her yönden kendi ile barışık ve global vizyona sahip bir nesil yetişmesi amacı ile sağlam temellere oturtarak kurdukları müzik eğitim sistemlerini Türkiye’de 15 yılı aşkın süredir büyük bir heyecan ve adanmışlık ile devam ettiriyorlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstanbul'a yeni müze: İstanbul Sinema Müzesi
İstanbul'a yeni müze: İstanbul Sinema Müzesi
Behzat Ç. James Bond modeli ile dönüyor
Behzat Ç. James Bond modeli ile dönüyor