Glob.Era, çevrimiçi yayınlarına başladı
Reklam

Glob.Era, çevrimiçi yayınlarına başladı

Sanat, tasarım ve teknolojiyi bir araya getiren, bir üretim ve sergileme platformu olan Glob.Era dijital yayınlarına başladı. Endüstri arkeolojisi ve endüstriyel miras alanlarına odaklanan Glob.Era, biri ana sergi olmak üzere dört üretimden oluşuyor.

12 Ocak 2021 - 15:39

Türkiye ve Avrupa’daki kültür dünyasından partnerlerle ortak çalışmalar yürüten Kültür için Alan'ın desteklediği İzmir çıkışlı Glob.Era, çevrimiçi yayınlarına başladı. Sanat, tasarım ve teknolojiyi bir araya getirerek geçici kolektif deneyimler yaratan bir üretim ve sergileme platformu olan Glob.Era; doğa, çevre, insan ve şehirleşme konularına farklı bakış açıları sunmayı hedefliyor. Özellikle 'endüstri arkeolojisi' ve 'endüstriyel miras' alanlarına odaklandığı 2020 yılı üretimlerinde; İzmir, İstanbul ve Ankara merkezli sanatçıların çalışmalarına yer veriyor. Biri ana sergi olmak üzere toplam dört üretimle yayına geçen Glob.Era, yola çıktığı 'dönüşüm' temasına sadık kalarak sürekli değişmeye ve dönüşmeye açık olduğunu vurguluyor.

YALIN VE SAF BİR EVRENSEL DİLE ULAŞMANIN YOLU

Birlikte düşünmenin ve üretmenin rekabetten daha değerli olduğu inancıyla yola çıkan Glob.Era yayınına,19 Kasım 2020'de Mondual ve Random Input tarafından platform için üretilen 'Uzam Bozum' adındaki görsel-işitsel çalışmayla başladı.

’Uzam Bozum’, insanın yapı ile olan ilişkisini fizik kanunları ve gerçeklik algımız üzerinden araştırıyor. Gözlemcinin fizik yasalarıyla olan ilişkisinden yola çıkarak, gözlemcinin algılarının hasarlı olması durumunda nasıl bir deneyim yaşayabileceğine dair bir spekülasyon oluşturmaya çalışıyor.

Ardından Alper Bıçaklıoğlu'nun apokaliptik tasvirlerle hayat verdiği boş sokak üzerine İlyas Hayta'nın kısa bir yorumu olan 'Balık Hafızası/Çıkmaz Sokak' izleyiciye sunuldu. Çalışmada Alper Bıçaklıoğlu'nun izleyiciyi devleştiren dioramasına, İlyas Hayta'nın bu boş ve çıkmaz sokaktan esinlenerek ürettiği video ile bugün yaşadığımız izolasyon koşullarına eleştirel bakışı eşlik ediyor.

Ürettikleri görsel-işitsel enstalasyonlar ve performanslarla tanınan Ankaralı ikili RE.sole, 'Pendulum' adındaki çalışmasıyla platformda yer alıyor. Ecem Dilan Köse ve Ahmet Ünveren'den oluşan RE.sole, yalın ve saf bir evrensel dil edinebilmenin yolunun dijital bilgi ile doğanın bilgisinin yumuşak bir birliktelik içinde işlenmesinden geçtiğini söylüyor.

TERKEDİLMİŞ FABRİKANIN YENİ İŞÇİLERİ

Ana sergi 'Fabrika Ayarları' ise, geçici bir kolektif deneyim yaşayan İzmirli altı sanatçının Eski Sümerbank Basma Fabrikası'nın son kalıntıları arasında bıraktığı izlerden oluşuyor. Şehrin göbeğindeki bu metruk fabrikanın arazisini kendilerine mekan olarak seçen sanatçılar Adem Toprak, Aycan Genlik, Berna Dolmacı, Hanife Buğurcu, Menekşe Uslu ve Murat Doğan 'fabrikanın yeni işçileri' oluyor.
10 gün süren bu ‘geçici işgal’ deneyiminin sonucunda ortaya çıkan çalışmalar, fabrikanın doğal ortamına armağan ediliyor ve sergi dijital ortama aktarılarak kalıcılığını koruyor. 'Fabrika Ayarları'nın oluşum ve yaratım süreçleri çevrimiçi platformlarda izleyiciyle paylaşılıyor.

Yaptığı ‘arkeolojik’ çalışmayla güvencesizlik ve belirsizliğin yeni normal olarak yer ettiği günümüzde; 'ilerleme’, ‘gelişme’ gibi kavramların anlamını yitirdiği gerçeğini tartışan Glob.Era, etkinliklerini web sitesinden ve sosyal medya kanallarından ulaşılabilecek makaleler, görsel-işitsel performanslar, röportajlar ve söyleşilerle çeşitlendiriyor.

Sergi ve diğer işler globera.co adresinden görülebilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jeffrey Dean Morgan'ın eşinin ardından oğlu da The Walking Dead'de
Jeffrey Dean Morgan'ın eşinin ardından oğlu da The Walking...
Brezilya'da yeni İsa heykeli inşa ediliyor
Brezilya'da yeni İsa heykeli inşa ediliyor