Dünyanın elle yapılan en uzun tüneli: Titus Tüneli
Reklam

Dünyanın elle yapılan en uzun tüneli: Titus Tüneli

Titus Tüneli, Türkiye’nin en güneyindeki ilimizde, yani Hatay’da yer alıyor. Hatay’ın 14 km’lik plajlarıyla ve yemyeşil doğasıyla ünlü Samandağ ilçesinde yer alan Titus Tüneli, kaynaklara göre insan eliyle yapılan dünyanın en uzun tüneli.

06 Aralık 2020 - 00:41 - Güncelleme: 06 Aralık 2020 - 01:13

Yusuf Çifci yazdı

Günlük hayatta çok fazla duyarız şu klişe cümleyi: “Ülkemiz, adeta bir cennet!”. Bu sözü duyanlar, en az sözü söyleyen kadar aynı heyecan ve şevkle kafa sallar.  Bu yazıya bu klişe cümle ile başlamak istiyorum: “Ülkemiz, adeta bir cennet!”.

Bu sayfayı takip edenler bilirler, son on yıldır ülkenin her köşesini gezmeye çalışıyorum ve her defasında bu ülkeye yeniden âşık oluyorum. Nemrut Dağı’ndaki heykelleri gördüğümde de aynı heyecanı duydum, Göbeklitepe’de de, Efes’te de, Olimpos’da da, Ani’de de, Sümela’da da, Kapadokya’da da… Binlerce yıldır onlarca medeniyete vatan olmuş Anadolu’nun her yanı ayrı güzel; böyle bir kültürün üzerinde yaşıyor olmamız da ayrı bir şans. Tabii, bu mirasa ne kadar sahip çıktığımız, onu ne kadar koruduğumuz başlı başına bir yazı konusu. Bu yazıda son derece iyi korunmuş, değeri son derece iyi kavranan, üstelik duvarlarına “Ali, Ayşe’yi seviyor.” vandallığının da yapılmadığı bir değerimizden bahsedeceğim. Onun adı: Titus Tüneli, nam-ı diğer Vespasianus Tüneli.

Titus Tüneli Niçin Yapıldı?

Ferhat’ın Şirin’in aşkından dolayı dağları deldiğini hepimiz biliyoruz. Peki, bin köle yüz yıl boyunca neden dağları yararak 1380 metre uzunluğunda bir tünel yaptı? Nedeni aslında son derece basit. Bilindiği gibi genellikle insanüstü yapıları yapmak için en büyük motivasyon kaynağı din oluyor. Tabii, Titus Tüneli’nin yapılma gerekçesi din değil. İkinci seçeneğimiz olan ekonomi.

Titus Tüneli’li Hatay’ın Samandağ ilçesinde yer alıyor. Bu ilçede Roma İmparatorluğu’nun önemli limanı olan Seleucia Pieria yer alıyormuş. Bu antik limanın izlerini bugün bile görmek mümkün. Coğrafya kitaplarımızda sıkça rastlanan “dağların denize pareler” uzanması hadisesinden dolayı sel sularının limanı doldurmasının önüne geçmek için böyle bir tünel yapılmış. Amaç dediğim gibi akıntıların yönünü değiştirmek ve limanı korumak.

Bu arada her ne kadar Vespasian tünelin yapılma emrini vermiş olsa da maalesef ki kendisi hayattayken bu tünel bitirilememiş. Tarih kitaplarında yazığına göre tünel;  Vespasian, Titus ve Antoninus Pius zamanlarında yapılmıştır. Tünel günümüzde Vespasianus Tüneli adıyla da anılıyor.

Titus Tüneli Nerede?

Titus Tüneli, Türkiye’nin en güneyindeki ilimizde, yani Hatay’da yer alıyor. Hatay’ın 14 km’lik plajlarıyla ve yemyeşil doğasıyla ünlü Samandağ ilçesinde yer alan Titus Tüneli, kaynaklara göre insan eliyle yapılan dünyanın en uzun tüneli. Az önce de söylediğim gibi tünelin toplam uzunluğu 1380 metre. İnsan eliyle adeta dağlar delinerek çekiç ve murç yardımıyla yapılan tünel, ayrıca 2014 senesinde UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne de eklenmiş.

Titus Tüneli’ne Nasıl Gidilir?

Hatay’ı gezmeye gelenler genellikle gezilerine Antakya ile başlıyor. Ben de tarif ederken Antakya’yı merkeze alacağım. Benim gibi araba kiralamayıp ulaşım olarak halk otobüsü ve minibüs tercih edeceğinizi varsayarak başlıyorum. Öncelikle Palladium AVM’nin arkasından Samandağ otobüslerine binmeniz gerekiyor.

Bu arada Hatay’da İstanbul’daki Akbil benzeri bir kart kullanılıyor ve otobüslerde de para geçmiyor. Antakya – Hatay arası 6 TL civarı bir ücret kesiliyor. (Kasım 2020)

Bir saatlik bir yolculuktan sonra Samandağ merkeze varıyorsunuz. Buradan da Titus Tünel’nin de önünden geçen minibüse biniyorsunuz. Hatay’ın oldukça yardımsever halkı ile gerçekten de kendini şehre girer girmez kendini belli ediyor. Kiminle karşılaşmışsam son derece yardımcı oldu. İşte son derece kibar olan bu insanlarla yaklaşık 5 km yolculuktan sonra solunuzda deniz, sağınızda ise Titus Tüneli kalıyor.

Titus Tünel Gezi Rotası

Yazının başında da söylediğim gibi ülkenin farklı yerlerinde ihmal edilen pek çok eser gibi değil de oldukça özenli koruna bir yapı Titus Tüneli. Yürüyüş parkurundan tutun da yön levhalarına kadar gerçekten de titizlikle yapılmış her şey.

Minibüsten indiğinizde sağ tarafa doğru kıvrıla kıvrıla yokuş yukarı çıkıyorsunuz. Bu arada uzun bir yürüyüş parkuru olduğu için spor ayakkabı tercih etmenizde yarar var.

Gişeden biletinizi aldığınızda girişte tuvalet bulunuyor ve tek tuvaletin burası olduğunu belirteyim.

Yürüyüşü kolaylaştırmak için güzel bir parkur yapılmış. Bu parkuru takip ederek tünelin görülebilecek her yerini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Parkurun kenarında yer yer Hatay’ın meşhur defne yağını yahut defne sabunlarını satan satıcıları görebiliyorsunuz.

Beşikli Mağara

Bu arada tüneli gezerken yine parkurlarla ulaşılan ve kaya mezarlarının yer alığı Beşikli Mağara’ya da uğrayabilirsiniz.

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yalın ve gerçek bir aşk hikayesi: Normal People
Yalın ve gerçek bir aşk hikayesi: Normal People
Ben Fero: Bu dönemde hip-hop yapmak ayrı zor
Ben Fero: Bu dönemde hip-hop yapmak ayrı zor