Doktor Tercihim: Soğuk Algınlığı Ve Grip Farkları
Reklam

Doktor Tercihim: Soğuk Algınlığı Ve Grip Farkları

Soğuk algınlığı ve grip ilk başta benzer görünebilir. Her ikisi de solunum yolu hastalıklarıdır ve benzer semptomlara neden olabilir. Ancak farklı virüsler bu iki koşula neden olur. Belirtileriniz aralarındaki farkı anlatmanıza yardımcı olur.

20 Temmuz 2020 - 15:28

Her şey riske edilebilir, sağlık ise asla. Doktor Tercihim olarak ülkemizin birbirinden değerli hekimlerinin ana düşüncesi her zaman bu olmuştur. Sofft Bilişim olarak biz de bu görüş üzerine temellendirdiğimiz Doktor Tercihim projesini 2019 yılında hayata geçirdik. 

Bizlere göre sağlıklı hayatın yolu; doğru doktor, doğru teşhis, doğru tedavi üçlüsünde. Fakat doğru doktora ulaşmak her zaman mümkün olmuyor. Ulaşmak için attığımız adımlarda amacımızdan uzak bilgiler içinde boğuluyoruz. Hatta zaman zaman istenmeyen “sahte doktorlarla” karşılaşıyoruz.

Bütün bu karmaşayı ortadan kaldırmak amacıyla Doktor Tercihim deki doktorlarımızın uzmanlıklarını anlattığı, kullanıcıların ise yorumları ile katkı sağladığı sistemimizi kurduk. Doktor Tercihim de en önemlisi ise sadece bir tabelanın arkasında kalmış doğru doktorları sizler için erişilebilir kılmak.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki fark nedir?

Soğuk algınlığı ve grip ilk başta benzer görünebilir. Her ikisi de solunum yolu hastalıklarıdır ve benzer semptomlara neden olabilir. Ancak farklı virüsler bu iki koşula neden olur. Belirtileriniz aralarındaki farkı anlatmanıza yardımcı olur.

Hem soğuk algınlığı hem de grip birkaç yaygın semptomu paylaşır. Her iki hastalığı da olan insanlar sıklıkla yaşar:

 • burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • hapşırma
 • vücut ağrıları
 • genel yorgunluk

Kural olarak, grip belirtileri soğuk algınlığı semptomlarından daha şiddetlidir.

İkisi arasındaki bir diğer belirgin fark ne kadar ciddi olduklarıdır. Soğuk algınlığı nadiren başka sağlık koşullarına veya sorunlara neden olur. Ancak grip sinüs ve kulak enfeksiyonlarına , zatürre ve sepsise yol açabilir .

Belirtilerinizin soğuk algınlığı veya gripten olup olmadığını belirlemek için doktorunuzu görmeniz gerekir. Doktorunuz belirtilerinizin arkasında ne olduğunu belirlemeye yardımcı olabilecek testler yapacaktır.

Doktorunuz soğuk algınlığı teşhisi koyarsa, belirtilerinizi yalnızca virüs ilerleyene kadar tedavi etmeniz gerekir. Bu tedaviler tezgah üstü (OTC) soğuk ilaçların kullanımını , sulu kalmayı ve bol dinlenmeyi içerebilir .

Grip ilacını virüsün erken döneminde almak, hastalığın şiddetini azaltmaya ve hasta olduğunuz süreyi kısaltmaya yardımcı olabilir. Dinlenme ve nemlendirme de grip olan insanlar için faydalıdır. Soğuk algınlığı gibi, grip de vücudunuzda çalışmak için zamana ihtiyaç duyar.

Grip belirtileri nelerdir?

İşte gripin yaygın semptomlarından bazıları.

Ateş

Grip neredeyse her zaman vücut sıcaklığınızda bir artışa neden olur . Bu ateş olarak da bilinir. Griple ilgili çoğu ateş, 37.8 ° C civarında düşük dereceli ateşten 40 ° C'ye kadar 104 ° F'ye kadar değişir.

Endişe verici olsa da, küçük çocukların yetişkinlerden daha yüksek ateşe sahip olması nadir değildir. Çocuğunuzun grip olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.

Yüksek bir sıcaklığa sahip olduğunuzda “ateşli” hissedebilirsiniz. Semptomlar vücudunuzun yüksek sıcaklığına rağmen titreme , terleme veya soğuk algınlığını içerir. Çoğu ateş bir haftadan az sürer, genellikle yaklaşık üç ila dört gün sürer.

Öksürük

Gripte kuru, kalıcı bir öksürük yaygındır. Öksürük kötüleşebilir, rahatsız edici ve acı verici hale gelebilir. Bu süre zarfında nefes darlığı veya göğüs rahatsızlığı da yaşayabilirsiniz. Griple ilgili birçok öksürük yaklaşık iki hafta sürebilir.

Kas ağrıları

Bu griple ilişkili kas ağrıları en çok boynunuzda, sırtınızda, kollarınızda ve bacaklarınızda görülür. Genellikle ciddi olabilirler, temel görevleri yerine getirmeye çalışırken bile hareket etmeyi zorlaştırırlar.

Baş ağrısı

Griple ilgili ilk belirtiniz şiddetli bir baş ağrısı olabilir. Bazen ışık ve ses hassasiyeti gibi göz semptomları baş ağrınızla birlikte gider.

yorgunluk

Yorgun hissetmek, gripte çok belirgin olmayan bir semptomdur. Genellikle kendini iyi hissetmemek birçok koşulun işareti olabilir. Bu yorgunluk ve yorgunluk hisleri hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve üstesinden gelmek zor olabilir.

Grip aşısı: Gerçekleri bilin

Grip, her yıl birçok hastalığa yol açan ciddi bir virüstür. Enfeksiyondan ağır bir şekilde hastalanmak için genç olmanız veya bağışık bir bağışıklık sisteminiz olması gerekmez. Sağlıklı insanlar gripten hastalanabilir ve arkadaşlara ve aileye yayabilir.

Bazı durumlarda grip bile ölümcül olabilir. Grip ile ilişkili ölümler en çok 65 yaş ve üstü kişilerde görülür, ancak çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülebilir.

Gripten korunmanın ve yayılmasının önlenmesinin en iyi ve en etkili yolu aşı olmaktır. Grip aşısı enjekte edilebilir bir atış olarak mevcuttur. Grip karşısında ne kadar çok aşı yapılırsa, grip o kadar az yayılabilir. Aşı ayrıca hasta olduğunuz süreyi kısaltmaya yardımcı olabilir ve semptomları azaltabilir.

Grip aşısı nasıl çalışır?

Aşı yapmak için, bilim adamları araştırmanın önümüzdeki grip mevsiminde en yaygın olacağını öne süren grip virüsünün suşlarını seçiyorlar. Bu suşlara sahip milyonlarca aşı üretilir ve dağıtılır.

Aşıyı aldıktan sonra, vücudunuz virüsün bu türlerine karşı antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar virüse karşı koruma sağlar. Grip virüsü ile daha sonra temas ederseniz, bir enfeksiyonu önleyebilirsiniz.

Virüsün farklı bir türüyle temasa geçerseniz hasta olabilirsiniz. Ancak belirtiler daha az şiddetli olacaktır çünkü aşı oldunuz.

Kimler grip aşısı yapmalı?

Doktorlar, altı aylıktan büyük herkesin grip aşısı almasını önermektedir. Bu, özellikle yüksek riskli kategorilerdeki insanlar için geçerlidir:

 • 5 yaşın altındaki çocuklar (özellikle 2 yaşın altındaki çocuklar)
 • en az 65 yaşında olan yetişkinler
 • hamile veya doğum sonrası iki haftaya kadar olan kadınlar
 • bağışıklık sistemlerini zayıflatan kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar

Çoğu doktor ayrıca herkesin grip aşısını Ekim ayı sonuna kadar almasını önermektedir. Bu şekilde vücudunuzun grip mevsimi vitese geçmeden önce doğru antikorları geliştirmek için zamanı olur. Aşılamadan sonra antikorların gripten sonra gelişmesi yaklaşık iki hafta sürer.

Grip ne kadar sürer?

Çoğu insan gripten yaklaşık bir hafta içinde iyileşir. Ancak her zamanki kendinize geri dönmeniz birkaç gün sürebilir. Grip belirtileriniz azaldıktan sonra birkaç gün boyunca yorgun hissetmek nadir değildir.

En az 24 saat boyunca ateşten kurtulana kadar okuldan evde kalmak veya çalışmak önemlidir (ve bu ateş düşürücü ilaçlar almadan). Gripiniz varsa, belirtileriniz ortaya çıkmadan bir gün önce ve beş ila yedi gün sonra bulaşıcısınız.

Grip aşısının yan etkileri

Birçok insan grip hastalığından her yıl hastalanacağı korkusundan kaçındığını bildiriyor. Grip aşısının grip geliştirmenize neden olamayacağını anlamak önemlidir. Aşı aldığınız için hastalanmayacaksınız. Grip aşıları ölü grip virüsü içerir. Bu suşlar hastalığa neden olacak kadar güçlü değildir.

Bununla birlikte, grip aşısından bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve sadece kısa bir süre sürer. Bir atışın yan etkileri daha sonra grip enfeksiyonunun olası semptomlarından daha ağır basar.

Grip aşısının en yaygın yan etkileri şunlardır:

 • grip aşısı enjeksiyon bölgesinde ağrı
 • enjeksiyondan hemen sonraki günlerde düşük dereceli ateş
 • hafif ağrılar ve sertlik

Meydana gelen yan etkiler genellikle sadece bir veya iki gün sürer. Birçok insan herhangi bir yan etki yaşamaz.

Nadir durumlarda, bazı insanlar aşılamaya ciddi bir alerjik reaksiyon gösterebilir. Daha önce herhangi bir aşıya veya ilaca karşı alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz, doktorunuzla konuşun.

Grip için tedavi seçenekleri

Çoğu grip vakası, reçeteli ilaçlar olmadan kendinizi evde tedavi edebileceğiniz kadar hafiftir.

Grip belirtilerini ilk fark ettiğinizde evde kalmanız ve diğer insanlarla temastan kaçınmanız önemlidir.

Ayrıca:

 • Bol miktarda sıvı tüketin. Buna su, çorba ve düşük şekerli aromalı içecekler dahildir.
 • Baş ağrısı ve ateş gibi belirtileri OTC ilaçlarıyla tedavi edin.
 • Virüsün diğer yüzeylere veya evinizdeki diğer insanlara yayılmasını önlemek için ellerinizi yıkayın.
 • Öksürüklerinizi ve hapşırmalarınızı dokularla örtün. Bu dokuları hemen atın.

Semptomlar kötüleşirse, doktorunuzu arayın. Antiviral bir ilaç reçete edebilirler. Bu ilacı ne kadar erken alırsanız, o kadar etkili olur. Semptomlarınızın başladığı andan itibaren 48 saat içinde tedaviye başlamalısınız.

Griple ilgili komplikasyonlar açısından yüksek riskiniz varsa belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktorunuza başvurun . Bu yüksek riskli gruplar şunları içerir:

 • zayıf bağışıklık sistemi olan insanlar
 • hamile veya doğum sonrası iki haftaya kadar olan kadınlar
 • en az 65 yaşında olan insanlar
 • 5 yaşın altındaki çocuklar (özellikle 2 yaşın altındaki çocuklar)
 • kronik bakım tesislerinde veya bakım evlerinde yaşayan insanlar
 • kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan kişiler
 • Amerikan yerlileri (Amerikan Yerlileri veya Alaska Yerli) kökenli insanlar

Doktorunuz hemen grip virüsünü test edebilir. Ayrıca komplikasyonları önlemek için antiviral bir ilaç reçete edebilirler.

En kolay şekilde randevu alabilmek için doğru yerdesin!

https://www.doktortercihim.com/

 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türk dünyası hikâye yarışmasından haberdar mıyız?
Türk dünyası hikâye yarışmasından haberdar mıyız?
Ben Affleck, Batman rolünü çocukları için kabul ettiğini açıkladı
Ben Affleck, Batman rolünü çocukları için kabul ettiğini...