Dijital korsanla mücadele sürüyor

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği YAYBİR pandemi sürecinde artan dijital korsancılıktaki telif hakları ihlallerine savaş açtı. Salgın sırasında gelen ihlal şikayetleri hızla değerlendirildi ve internette yasaları ihlal eden 600’ün üzerindeki içeriğe ait linki kaldırıldı

Reklam
Dijital korsanla mücadele sürüyor
14 Temmuz 2020 - 17:34

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği YAYBİR, küresel salgın sürecinde hız kazanan dijital korsanla aktif bir mücadeleye girdi ve önemli sonuçlar elde etti. Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan salgınla birlikte, internette geçirilen sürenin artması, dijital korsancılığın da yükselmesine sebep oldu. YAYBİR tarafından etkin bir şekilde takip edilen korsan yayınlar, yapılan başvurular sonucu kısa sürede engellendi. Covid-19 salgınının ilk günlerinde internette yayınlanan, yüzlerce yayınevinin, yazarın, çevirmenin haklarını ihlal eden korsan içerikler 1 gün gibi kısa sürede, YAYBİR tarafından kaldırıldı. 

YAYBİR, Korsanla Mücadelede Dijital Platformlarla İşbirliği Yapıyor

Telif ihlalleri durumunda uzun bir prosedürün izlenmesini talep eden Yandex, pandemi sürecinde YAYBİR başvurularını hızlı bir şekilde değerlendirdi ve içlerinde kütüphane arşivlerini de barındıran çok sayıda linki kaldırdı.

PDF (dijital belge formatı) kitap paylaşan grupların bulunduğu Facebook, YAYBİR başvuruları sonucunda bu gruplara erişimi engelledi. YouTube da telif hakkı ihlaline dair şikâyetleri değerlendirip içeriği kaldıran başka bir platform olarak öne çıktı.

YAYBİR, PDF kitapların paylaşıldığı Telegram’da yapılan hak ihlallerinin önüne geçmek için de çalışmalara başladı, savcılık kanalıyla konuyu takip etmek için harekete geçti.

YAYBİR’in sadece pandemi döneminde yaptığı çalışma ve başvurular sonucu kaldırılan link sayısı, altı yüzün üzerinde.

YORUMLAR

  • 0 Yorum