Daire Sanat, yeni dönemde Özge Enginöz ve Özgül Kahraman’ı...
Reklam

Daire Sanat, yeni dönemde Özge Enginöz ve Özgül Kahraman'ı ağırlıyor

Daire Sanat 16 Şubat - 15 Mayıs 2021 tarihleri arasında Açık Atölye Sanatçı Programı’nın yeni dönem konukları olarak iki farklı proje ile Özge Enginöz ve Özgül Kahraman’ı ağırlıyor.

16 Mart 2021 - 11:57 - Güncelleme: 16 Mart 2021 - 11:59

Haber: YusufÇifci

Daire Sanat 2019 yılından beridir Cihangir’de bulunan sergi mekânının bir bölümünü, bir kurul tarafından seçilmiş sanatçıların atölyelerine dönüştürüyor. Bir açık atölye anlayışıyla eserlerini üreten sanatçıları, haftanın belli günlerinde sanatseverler de ziyaret edebiliyor ve eserler hakkında bilgi alabiliyorlar. Salı ve perşembe günleri 11.00 ve 18.30 arasında ziyaret edilebilen bu atölyelerde bugüne kadar pek çok sanatçı eserlerini tamamlamış durumda. Atölye bitiminde ise ortaya çıkan eserler sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Daire Sanat Açık Atölye Sanatçı Programı, bugüne kadar Alp İşmen, Helena Kauppila, Işıl Çelik, Evrim Kavcar ve Necbir Erkol’u ağırladı.

Daire Sanat Yeni Dönemde Özge Enginöz ve Özgül Kahraman’ı Ağırlıyor

Özge Enginöz, konuk sanatçı programı kapsamında bu üç ay boyunca “Alfabe” adlı projesi üzerinde çalışacak. Sanatçı, Virginia Woolf ‘un Deniz Feneri kitabı ve günlüklerinden alıntıladığı cümlelerle kolajlarını bir araya getirerek bir video kitap tasarlayacak.

Enginöz’ün “Alfabe” isimli video kitabı, hasar kavramı üzerine odaklanıyor. İlişkiler, iletişimsizlik ve çelişkiler üzerinden içsel monologlar şeklinde seçtiği cümlelerle kolajlarını bir araya getiriyor. Virginia Woolf ‘un Deniz Feneri kitabı projenin temelini oluşturuyor. Projede yaklaşık olarak üç hafta geride kalmış durumda.

Bu arada Deniz Feneri, İngiliz yazar Virginia Woolf'un (1882-1941) kimilerine göre en ilgi çekici romanı olarak kabul ediliyor. Roman 2005 yılında, Time dergisi tarafından 1923'ten beri en iyi yüz İngilizce romandan biri olarak seçilmiştir.

Atölyenin bir diğer konuğu Özgül Kahraman ise son altı aydır görme yetersizliğinin insan yaşamına yansımaları üzerine yoğunlaşıyor. Bu bağlamda görme engelli bir öğretmenin desteğiyle Braille alfabe sistematiğini öğrenen sanatçı, çalışma pratiğine yansıyan bu yazı sistematiği Üç İhtimal Üzerine adlı projesine yansıtıyor.

Atölye kapsamında üç ay boyunca eserlerini üretecek olan Kahraman, atölyenin başlangıcından bugüne kadar geçen üç haftalık süreçte ayrıca bazı eserlerini de tamamlamış durumda. Kahraman’ın İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Yeni Koronavirüs Riskine Karşı 14 Kural’ı Braille alfabesi yazdığı eserleri atölye sonunda görülebilecek.

Atölyeler, salı ve perşembe günleri 11.00 ve 18.30 arasında ziyarete açık. Sanatseverler belirtilen günlerde Daire Sanat’ı ziyaret edebilir ve bu atölyeleri gezebilirler.

Daire Sanat Nerede?

Akarsu Cad. Şimşirci Sok. Santral Apt. 

No:11/1 Cihangir İstanbul

T +90 212 252 52 77

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır