Daire Sanat'tan kapanma döneminde çevrimiçi etkinlik

Daire Sanat kapanma döneminde Açık Atölye Sanatçı Programı'nı çevrimiçi etkinliklerle devam ettiriyor. Daire Sanat, Özge Enginöz ile "Sanatçı Atölyesinde Bir Gün" ve Özgül Kahraman'dan "Çevrimiçi Performans: Rakamsal Diyalog I" isimli etkinlikleri Instagram sayfası üzerinden sanatseverlerle buluşturacak.

Reklam
Daire Sanat'tan kapanma döneminde çevrimiçi etkinlik
30 Nisan 2021 - 12:04

Daire Sanat kapanma döneminde Açık Atölye Sanatçı Programı'nı çevrimiçi etkinliklerle devam ettiriyor. Bu dönem programda iki konuk sanatçı yer almaktaydı: Özge Enginöz ve Özgül Kahraman.
 
Dönem boyunca  sanatçı atölyeleri haftada iki gün ziyaretçiye açıktı. Kapanma döneminde ise sanatçılarla  önümüzdeki iki hafta boyunca haftada iki çevrimiçi etkinlik düzenlenmesi planlandı.

6 Mayıs 2021  Perşembe saat 13.00'de Özge Enginöz ile "Sanatçı Atölyesinde Bir Gün" etkinliği gerçekleşecek. Sanatçı, Daire Sanat'ın instagram hesabının hikaye bölümünden canlı bağlanarak üzerinde çalıştığı "Alfabe: Ailenin Geometrisi" adlı projeyi ve sanat pratiğini anlatacak.7 Mayıs 2021 Cuma akşamı da saat 20.30'da Özgül Kahraman yine Daire Sanat'ın instagram hesabının hikaye bölümünden canlı bağlanarak "Rakamsal Diyalog 1" adlı performansını gerçekleştirecek. Bu performans ilk defa kamuoyuna canlı olarak sunulacak ve daha sonrasında da seyircilerden gelen soru cevap bölümü ile devam edecek.

İkinci hafta ise yine aynı etkinlikler 13 ve 14 Mayıs tarihlerinde tekrarlanacak.

Özge Enginöz, Daire Sanat Açık Atölye Sanatçı Programı bünyesinde gerçekleştirdiği "Alfabe:Ailenin Geometrisi " adlı video projesinde Virginia Woolf'un Deniz Feneri kitabından ilham alır. En küçük iktidar birimi olan aile (anne, baba ve çocuk) ilişkisi üzerinden iletişimsizlik ve empati kavramlarını sorgular.  
Sanatçı, kelimeler ve kolajlarıyla oluşturduğu videoda bu iletişimsizlik durumunun geometrisini görünür kılar. Kelimelerle imge arasında bırakılan aralık sayesinde aralarında zihinsel bir titreşim alanı oluşur. Kelimelerle imgeler karşılıklı olarak zihinde yankılanır; boşluk etkileşime olanak verir.

Özge Enginöz, 1981 Balıkesir doğumludur. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarim Fakultesi Bilesik Sanatlar Bölümü  mezunu olup bu güne kadar altı kişisel sergi düzenlemiş ve yurtiçi ve yurtdışında bir çok karma sergiye katılmıştır.

Özgül Kahraman, son altı aydır görme yetersizliğinin insan yaşamına yansımaları üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda görme engelli bir öğretmenin desteğiyle Braille alfabe sistematiğini öğrenen sanatçı, çalışma pratiğine yansıyan bu yazı sistematiği Üç ihtimal Üzerine adlı projesine yansıtıyor.
Görme yetersizliği olan bireylerin yaşam dinamiklerinden ilham alan Üç İhtimal Üzerine, projesi iletişimin imkân ve imkânsızlıklarını, insanın soyut olarak inşa ettiği yaşam dinamikleriyle sorgular. Tikelden tümele doğru yol alan bu çalışma serisi, görmeme ya da az görmeden kaynaklı eşitsiz durumları, insan yaşamındaki anlamlandırma ölçütlerini anlamsızlaştırarak sorgular.

Diyarbakır’da dünyaya gelen Özgül Kahraman, İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü (2010) ve Seramik Bölümü (2011) olmak üzere çift anadaldan mezundur. 2012'de başladığı Gazi Üniversitesi, Bileşik Sanatlar alanında, Yüksek Lisans programından 2015'de mezun oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Heykel Bölümü, Sanatta Yeterlik Programı'nı kazandı ve 2019'da tamamladı. Çalışmalarını disiplinlerarası sürdürmektedir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum