Ben Okurum'da Vigdis Hjorth'un Miras romanı konuşuldu

Deniz Yüce Başarır'ın hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde klinik psikolog Deniz Bolşoy ile birlikte, Norveçli yazar Vigdis Hjorth’un sarsıcı romanı Miras’ı konuşuyor. Bolşoy, 50 yaşlarındaki kadın kahramanının çocukluk travmasından yola çıkan romanı “Çocuklukta travma yaşamış, ihmal ya da şiddet öyküsü olan insanların o korkusunun ve verilen hasarın kalıcılığı üzerine çarpıcı bir roman” olarak tanımlıyor. “Travmanın izi asla sıfırlanmaz.” diyen psikolog, “Miras’ın özeti bence, kimse tarafından ciddiye alınmadığı için ana karakterinin canının daha çok yanıyor olması. Travmanın yarasının kapanmama nedeni zaten travmanın görmezden gelinmesi.” sözleriyle bir acının görülmemesinin, duyulmamasının ve ciddiye alınmamasının kişiye daha büyük bir acı yaşattığını vurguluyor. Bolşoy, bu konudaki mesleki tecrübesini ise “Birçok danışanımın görülmeyi, duyulmayı, anlaşılmayı yaşadıktan sonra kendiliğinden iyileştiğini gördüm ben.” şeklinde aktarıyor.

Reklam
Ben Okurum'da Vigdis Hjorth'un Miras romanı konuşuldu
17 Haziran 2021 - 21:20
 “Ben Okurum”un yeni bölümünün odağına, Norveçli yazar Vigdis Hjorth’un 50 yaşlarındaki kadın kahramanının çocukluk travmasından yola çıkan romanı Miras yerleşiyor. Deniz Yüce Başarır, yazarın gerçek hikâyesini yansıttığı için ülkesinde büyük tartışmalara neden olan ve çok satan romanı, klinik psikolog Deniz Bolşoy ile konuşuyor. Bolşoy kitapta bahsi geçen karakterlere mesleğinin çerçevesinden bakarken, Başarır’ın da romanın edebi yönlerine vurgu yaptığı sohbet, hassas konular etrafında dönüyor. Romanın kahramanı Bergjlot’un travması babasından kaynaklanıyor, ama yarasını sağaltmayı başaramayışı annesinden ve onun hikâyesine karşı duyarsız kalmayı tercih eden kız kardeşlerinden... Bir miras hikâyesi gibi başlayan kitapta okurlar geçmişin karanlık izlerine doğru yol alıyor. 2016 yılında ülkesi Norveç’te yayımlanan, 2019’da da İngilizce’ye çevrilerek dünyanın birçok köşesine ulaşan bu hüzünlü ses, okurun ve podcast dinleyicilerinin zihinlerine başka metinleri, tiyatro oyunlarını, sinema filmlerini de taşıyor.

Bölüm konuğu Deniz Bolşoy, Miras’taki aile ilişkilerini “Bizim ‘işlevsel olmayan aile modeli’ dediğimiz, o dram üçgenine çok uyuyor. Bir tane kurban, bir tane yargıç, bir tane de kolaylaştırıcı var bu dram üçgeninde. Anne, babanın kolaylaştırıcısı, babanın davranışlarını örtüyor, görmezden geliyor.” şeklinde anlatıyor. Başkahramanın babası içinse “Aklınıza gelebilecek her türlü kişilik bozukluğunun olduğu bir baba profilinden bahsediyoruz bu romanda. Korku üzerinden iktidar kuruyor baba. Bütün sistem gücü elinde bulundurmak üzerine kurulu.” yorumunu yapıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum