Bedük kimdir?
Reklam

Bedük kimdir?

Bedük kimdir? İşte Bedük hayatı...

12 Haziran 2020 - 14:51

Türkiye’de müzik dünyasına yepyeni bir açılım ve soluk getirerek popüler müzikte kendi kulvarını oluşturan lokomotif isimlerden biri olarak yerini alan Bedük, izleyenleri hayrete düşüren sahne performansıyla elektronik müziği canlı enstrümanlarla sahneye taşıdı.

2014 yılında “Bedük - Overload” albümüyle en iyi çıkış yapan sanatçı, en iyi albüm, en iyi kayıt dahil olmak üzere yedi dalda Amerikan Grammy ödüllerine aday-adayı oldu.

Müziği her ne kadar batı müziği çıkışlı olsa da kliplerini her zaman izleyiciyi ekrana kilitleyen yerel öğelerle zenginleştirdi. Evrensel bakış açısının yanı sıra geleneksel öğelere de projelerinde yer veren sanatçı, kliplerinde gerek, klasik Türk düğünü, gerek kolbastı dansı, gerekse köçekler, dansöz, Aşuk’la Maşuk, fırıncı, tellak, lahmacun, ayran gibi öğeleri akıllıca kullanarak batı temelli elektronik dans müziği ile yerel kültürü arasında sağlam bir köprü kurdu.

Canlı sahne performansları ile katılımcılara enerjisi hiç bitmeyen bir konser deneyimi sunan Bedük, 2007 yılından beri en büyük festivallerin ve konserlerin vazgeçilmez isimleri arasında önemli bir yer edindi.

Albümlerinde bütün sözleri, müziği, aranjmanı, prodüksiyonu, miksleri ve son albümlerinde masteringleri de kendisi yapan sanatçı, şarkılarındaki tüm enstrümanları da kendi çalıp kayıt eden; bununla da yetinmeyip albümlerinin kapak tasarımlarını da kendisi yapan nadir sanatçılardan biridir. Bunların hepsini yaparken yine de bazı şarkılarda başka müzisyenlerle ve şarkı yazarlarıyla çalışabilmenin de öneminin farkında olan sanatçı birçok şarkısında Türkiye’nin en önemli müzisyenleriyle bir araya gelip başarılı çalışmalara imza atmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Netflix, Türkiye’de ofis açacak
Netflix, Türkiye’de ofis açacak