Araç Alım Satım Ücreti Nedir?
Reklam

Araç Alım Satım Ücreti Nedir?

Bir arabaya sahip olmak istediğinizde belirlediğiniz bazı kriterleriniz de olacaktır. İkinci el ya da sıfır bir araç almak sizin tercihlerinize ve bütçenize bağlı bir değişkendir.

11 Ekim 2020 - 00:07

Bir arabaya sahip olmak istediğinizde belirlediğiniz bazı kriterleriniz de olacaktır. İkinci el ya da sıfır bir araç almak sizin tercihlerinize ve bütçenize bağlı bir değişkendir. Sıfır kilometre araçlara kıyasla biraz daha düşük fiyata sahip bir araç almaya karar verirseniz bu işlemleri gerçekleştirebilmek için bazı adımlar atmanız gerekecektir. Araç Alım Satım Ücreti ödenmesi gereken bir ücret olarak karşınıza çıkacaktır. Araç satın alınmadan önce satıcının da yapması gereken bazı işlemler olacaktır. Bu işlemlerden biri de araca ait motorlu taşıtlar vergisinin ödemesini yapmak olacaktır.


Aracın son muayenesine dair bilgiler, trafik cezası varsa ödeme yapıldığına dair belge gerekli olan evraklardan bazılarıdır. Aracı satın almak isteyen kişi satıcının gerekli evrakları usulüne uygun bir şekilde temin etmesinin ardından notere giderek devir işlemlerini gerçekleştirebilir. Noterde alıcı ve satıcı birlikte hareket etmek durumundadır. Noterde kimlik bilgilerinin tespiti ve evrak kontrolleri yapıldıktan sonra bir satış sözleşmesi imzalanacaktır. Ödemenin gerçekleşmesi sözleşme imzalanmadan önce yapılmalıdır. Zira satış sözleşmesi imzalandıktan sonra araç karşı tarafa devredilmiş olacağından bir hak iddia edilemez.


Araç satışlarında noter masraflarını alıcı ödemektedir. Noterde ödenmesi gereken tutar yaklaşık 225 TL civarındadır. 148 TL tutarındaki yaklaşık kısım noter evrakları için ödenen bedele tekabül ederken 54 TL tutarındaki meblağ noter ücretine karşılık gelir. Ayrıca bir de belge basımı için ücret alınır bu da 22 TL tutmaktadır. Araç plakası değiştirilmek istendiğinde de yapılması gerekli bazı işlemler söz konusu olacaktır. Bunu gerçekleştirmek isteyen alıcı noterden önce emniyet müdürlüğü tescil bürosuna başvuru yapmak zorundadır. Plaka Değiştirme Ücreti adı altında yapılması gereken bir ödeme söz konusudur.


Bu ücret miktarı ise 290TL olarak belirlenmiştir. Notere ödemeniz gereken 34 TL ve şoförler odasına da 50 TL bir ödeme yapmak söz konusudur. Aracınızın bir ekspertiz hizmetine ihtiyaç duyması olası durumlardan biridir. Bu durumda ise Ekspertiz Ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Ekspertiz hizmeti belirli bir konuda uzmanlığı olan kişiler tarafından gerçekleştirilen bir uygulamadır. Aracın her tür teknik bilgisine ekspertiz işlemi sonucunda ulaşmak mümkündür.


Özellikle ikinci el araç satın almak isteyen kişilerin bu hizmetten yararlanması tavsiye edilen bir durumdur. Zira satın alacakları araç hakkında detaylı bir inceleme yapılması yanılmalarını engelleyecektir. Dışardan bakılınca gözle görülemeyen birçok problem ekspertiz raporu sayesinde kolayca tespit edilebilecek bir durumdur. Ekspertiz işlemini arzu ederse satıcı da gerçekleştirebilir. Bu durumda aracını satarken rahatlıkla bir sorunu yoksa beyan edebilecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Netflix, Türkiye’de ofis açacak
Netflix, Türkiye’de ofis açacak