Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Makat çatlağı tedavisinin 3 farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar kremle tedavi, botoks enjeksiyonu ve ameliyattır.

12 Mayıs 2020 - 22:27

Makat çatlağı toplumda oldukça sık karşışalan sorunlardan birisidir. Kendisi küçük ama acısı büyük bir hastalıktır. Bu yazımızda oldukça acılı olan makat çatlağı hastalığının nasıl tedavi edileceğinden bahsedileektir.

Tedavilerin daha net anlaşılması açısından ilk olarak sorunun ne olduğu, neden olduğu ve türleri aktarılaaktır. Böylece uygulanan tedavilerin etkisi daha doğru bir şekilde anlaşılacaktır.

Makat Çatlağı Nedir?

Makat çatlağı en temel tanımı ile anüs derisinde meydana gelen yara ve yırtıklardır. Büyük çoğunlukla kabızlığa bağlı olarak sertleşen dışkının makattan geçişi esnasında anüs derisinde yırtık ve yara oluşturmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Oluşan yara ve yırtıklar yüzeysel ise sorun akut anal fissür, derin yerleşimli ise kronik anal fissür olarak gruplandırılmaktadır. Sorunun akut veya kronik olması tedavi açısından önemlidir.

Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer mi?

Bu sorunun cevabı maalesef ki hayır. Yapısal olarak vücudumuzu herhangi bir yerinde ortaya çıkan yaralardan farkı yoktur. Ancak yaranın oluştuğu alanda yani makat bölgesinde sürekli olarak kasılmalar olması yaranın kendi kendine iyileşmesine müsade etmez. Yaranın kendi kendine iyileşmesi için ancak bu kasların gevşetilmesi yada bir süre için devre dışı bırakılması gerekmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

Makat çatlağı tedavisinin 3 farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar kremle tedavi, botoks enjeksiyonu ve ameliyattır. Makat bölgesinde ameliyat yapılması makat kaslarına zarar vererek kalıcı gaz ve dışkı kaçırma sorununa neden olma riski taşımaktadır. Bu nedenle önerilen bir tedavi değildir. Dezavantajlı bir tedavi olmasından dolayı yazı içerisinde ameliyat yöntemine ayrıntılı olarak yer verilmemiştir.

Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Kremle tedavi yalnızca akut vakıalarda yani yara ve yırtıklar henüz yüzeysel yerleşimli iken işe yaramaktadır. Ancak yara yüzeysel olsa bile krem tedavisi %100 başarılı bir tedavi değildir.

Makat çatlağı tedavisinde piyasada birçok farklı ürün bulunmaktadır. Ancak bunlardan kimyasal içerikli olanlar hastalarda ciddi düzeyde yan etki yapmaktadır. Bu nedenle hastalara bitkisel içerikli olan Anuflex merhem önerilmektedir.

Anuflex merhem içeriğindeki doğal bitkisel özler sayesinde makat kaslarının gevşemesini sağlamaktadır. Bu sayede yaranın iyileşmesine engel olan kasılmalar ortadan kaldırılmış olmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan yara iyileştirici özler sayesinde yara iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Kremle tedavi erken dönemde tespit edilen durumlarda işe yaramaktadır. Ancak %100 başarılı bir yöntem olmadığı unutulmamalı ve krem tedavisinden sonuç alınmadığı takdirde doktor müdahalesine başvurulmalıdır.

Botox Enjeksiyonu İle Makat Çatlağı Tedavisi

Botox maddesi güzellik alanında adı sıklıkla duyulan bir maddedir. Ancak yalnızca güzellik ve kozmetik amaçla kullanılmaz. Kasları geçici bir süre devre dışı bırakması özelliği sayesinde makat çatlağı hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Botox maddesi sayesinde makat çatlağı hastalığı herhangi bir kesi ve dikiş olmadan ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir.

Kronikleşen yani derin yerleşimli olan yaralarda krem tedavisi etkisizdir ve yara kendiliğinden iyileşmez. Bu tür durumlar da makat kaslarına zarar vermeden uygulanan botoks tedavisi önerilir.

Botoks tedavisi de tıpkı krem tedavisinde olduğu gibi makat kaslarının kasılmasını engelleyerek yaranın iyileşmesini engelleyen durumu ortadan kaldırmaktadır.

Tedavi için yaranın iyileşmesine engel olan kasa botoks maddesi enjekte edilir. Bu sayede kas geçici olarak devre dışı bırakılmış olur. Bu sayede yaranın iyileşmesine olanak sağlanmış olur.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisinin Avantajları

Botoks tedavisinde herhangi bir cerrahi müdahale uygulanmaz. Bu sayede gaz ve dışkı kaçırma riskine neden olmaz.

Ameliyatsız bir tedavi olması sayesinde hastane yatışına gerek duyulmaz. Günü birlik bir tedavi olarak klinik ortamında uygulanabilir.

Ayıca narkoz kullanılmaması sayesinde narkoza bağlı olarak ortaya çıkan bütün yan etkiler bertaraf edilmiş olur.

Başarı oranı oldukça yüksektir.

Ayrıntılı bilgi : makat çatlağı tedavisi


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğa ve insana dair sıra dışı bir film: Kovan
Doğa ve insana dair sıra dışı bir film: Kovan
Yedikule Hisarı restore ediliyor
Yedikule Hisarı restore ediliyor