Ali Cabbar’dan soyu tükenen hayvanlara anıt
Reklam

Ali Cabbar'dan soyu tükenen hayvanlara anıt

Sanatçi Ali Cabbar'ın yeni projesi “Son Gergedanı Ben Vurdum,” yaban hayatın yok edilişiyle Covid-19 pandemisi arasındaki ilişkiye dikkat çekiyor. Kabataş’taki Yanköşe Güncel Sanat Alanı'nda sergilenen yerleştirme, yıl sonuna kadar her gün, her saat izlenecek.

01 Eylül 2020 - 23:46 - Güncelleme: 01 Eylül 2020 - 23:51

Ali Cabbar’ın “Son Gergedanı Ben Vurdum” adlı kentsel alan yerleştirmesi, ganimet odası kavramı üzerinden insanın yaban hayatı yok edişine dikkat çekiyor. Soyu tükenen hayvanlara güncel anıt niteliği taşıyan proje, her biri üç metre boyutunda tuvalden oluşuyor. Sanatçı, Yanköşe’nin 20 metrelik duvarlarının içe dönük yapısından esinlenerek, mekânı, avcıların öldürdükleri hayvanların kafalarını sergilediği bir ganimet odasına dönüştürüyor. Korona salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı günümüzde insanlığın doğaya yaklaşımını gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayan yerleştirme, yıl sonuna kadar her gün, her saat kent sakinlerinin izlemesine açık olacak.

Projenin ismi, ganimet odasının karakterleri arasında yer alan ve boynuzu için kaçak avlanma sonucu doğada soyu tükenen Kuzey Beyaz Gergedanı’na gönderme yapıyor. Boynuzlarının görkemiyle ganimet avcılarının popüler hedeflerinden biri olan Anadolu dağ keçisi de son dönemdeki av turizmi tartışmalarının ardından projeye eklenen hayvanlar arasında yer alıyor. Ali Cabbar, doğaya sorumsuzca zarar veren insanın ileride kurban haline geleceğini vurgulamak için kendi kafasını da ganimet odası duvarına dahil ediyor.

Günümüzde 1 milyon hayvan ve bitki türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına sebep olan insan, kendisinin de tüm diğer türler kadar ihtiyaç duyduğu ekosistemleri büyük bir hızla çökertiyor, ekonomileri, geçim kaynaklarını, gıda güvenliğini ve dünyanın yaşam kalitesini derinden sarsıyor. Bilim insanları, önümüzdeki günlerde New York'ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler zirvesinde dünya liderlerine de bu uyarıyı yapacak ve doğanın yok edilmesi ile Covid-19 benzeri yeni salgınların doğrudan bağlantılı olduğuna dair kanıtlar sunacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
The Midnight Sky filminden fragman yayınlandı
The Midnight Sky filminden fragman yayınlandı
'Ortak Yapım'dan Türkiye tiyatrosuna 10 yeni eser
'Ortak Yapım'dan Türkiye tiyatrosuna 10 yeni eser