40 ülkeden 109 kısa ve 3 uzun metraj film bu festivalde
Reklam

40 ülkeden 109 kısa ve 3 uzun metraj film bu festivalde

Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Jane Campion kısaları gibi ilgi çekici bölümlerin yanısıra, Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli festivallerden gelen birçok filmin de yer aldığı, 40 ülkeden 109 kısa ve 3 uzun metraj film festivalde seyirciyle buluşacak. Programda Yorgos Lanthimos’un da bir kısafilmi bulunuyor.

02 Mart 2020 - 12:46

Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filminöncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturmak üzere 16 - 26 Mart tarihleri arasında 16. kezdüzenlenecek.

74 ülkeden toplam 2.217 kısa filmin başvurduğu Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Jane Campion kısaları gibi ilgi çekici bölümlerin yanısıra, Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli festivallerden gelen birçok filmin de yer aldığı, 40 ülkeden 109  kısa ve 3 uzun metraj film festivalde seyirciyle buluşacak. Programda Yorgos Lanthimos’un da bir kısafilmi bulunuyor. 

Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu Mahmut Fazıl Çoşkun. Yönetmenle yapılacak birsöyleşinin yanı sıra ilk uzun metraj fimi Uzak İhtimal filmi ve ilk yıllarına ait çalışmaları festival programında yer alıyor. 

KISADAN UZUNA da bu yıl sinemamızın uluslararası başarılarıyla yeni ve dikkat çekici filmlerine imzaatan genç yönetmeni Burak Çevik var. Yönetmenin söyleşisi, ilk uzun metraj filmi Tuzdan Kaide ve kısafilmleri festival programında.

BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu ise Slovenya’dan Siniša Gacic. Yönetmen Daughter of Camorra filmini ve ardındaki çalışma prensiplerini festival takipçileriyle paylaşacak. 

FORUM bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI yer alıyor. Bu yıl 752 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo festivalde belirlenecek. Bölüm kapsamında yazar ve yönetmen MelikSaraçoğlu bir senaryo atölyesi gerçekleştirecek.

Bu yıl festivalde ÖZEL GÖSTERİM bölümünde Güney Kore kısa filmleri bulunuyor. Atölye söyleşiprogramı da bu yıl hayli zengin; Öykü Karayel, Tamer Levent, Can Evrenol gibi çok sayıda değerlisanatçı deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

Yarışmalar sonucunda ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olanyapımlar, festivalin ardından gelenekselleşen “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında 30 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında  Türkiye’nin 22 ilinde 40 üniversitede gösterim turuna çıkacak.

Akbank 16. Kısa Film Festivali Programı

 

16.03.2020 Pazartesi

 

11:00  Perspektif ( A )

 

A1​Amalgama - 12’53’'

A2​Moth - 16'54''

A3​Rea - 22'50''

A4​When You Grow Up - 21’14’'

 

 

13:00  Festival Kısaları ( A )

 

A1​Kelebek Adam - 6'

A2​Orada - 17' 

A3​Siyah Güneş - 20'

A4​Teselli - 17'

A5​İyi Yemek Öldürür - 15' 

 

16:00  Deneyimler ( A )

 

A1​Uzak İhtimal - 93'

 

 

18:30  Söyleşi

Edebiyat ve Sinema: Cem Erciyes, Şenay Aydemir

 

20:30  Dünyadan Kısalar ( A )

 

A1​Butterflies - 8'

A2​Party Day - 17'

A3​She Runs - 18'

A4​Daughter - 15'

 

 

17.03.2020 Salı

 

11:00  Perspektif ( B )

 

B5​The Treatment - 9’

B6​Funfair - 15'

B7​Arthur King – Changing Landscapes (Wauters Farm)  - 19’15’'

B8​In the Hut of Mr. van den Brink   - 15'

B9​Entropia - 10'

 

13:00  Festival Kısaları ( B )

 

B6​Yağmur Olup Şehre Düşüyorum - 14'

B7​Servis - 14’

B8​Dede - 17’

B9​Günlerin Ardından - 15'

B10​Topaç - 15'

 

15:00  Atölye (Akbank Sanat 3.Kat)

Aleyna Seymen - Foley Atölyesi

 

16:00  Kısadan Uzuna ( A )

 

A1​Beklerken - 8'         

A2​Sekiz Haziran - 8'

A3​Tuzdan Kaide - 70'        

 

18:30  Söyleşi

Kısadan Uzuna: Burak Çevik

 

20:30  Dünyadan Kısalar ( B )

 

B5​And Then the Bear - 14'         

B6​All Cats Are Grey in the Dark - 18’

B7​November 1st - 25’     

 

 

18.03.2020 Çarşamba 

 

11:00  Perspektif ( C )

 

C10​The Little Soul - 9'

C11​Milk - 12’29’'

C12​I'll end up in jail - 23'

C13​The Dishwasher - 12’34''

C14​The Golden Legend - 11’05’’

 

13:00  Festival Kısaları ( C )

 

C11​Aries - 14’

C12​Avarya - 19’

C13​G.K - 20’

C14​Tor - 20'

 

15:00  Atölye ( Akbank Sanat 3. Kat)

Can Evrenol, Orkun Göntem - Gelişen Video Teknolojileri ve Yeni Olanaklar

 

16:00  Deneyimler ( B )

 

18:30  Söyleşi

Deneyimler: Mahmut Fazıl Coşkun

 

20:30  Dünyadan Kısalar ( D )

 

D11​Monster God - 10’

D12​Inner Self - 15'

D13​Superheroes without Superpower - 13'

D14​Life Between the Exit Signs - 18’

 

 

 

 

19.03.2020 Perşembe

 

11:00  Perspektif ( D )

 

D15​No body - 4'

D16​Fun Factory - 12'

D17​Journey through a body - 32' 

D18​Complex Subject - 26'

 

13:00  Perspektif ( E )

 

E19​Monolog - 3'

E20​Jeremiah - 10’

E21​Geleceğimizi İstiyoruz - 13' 

E22​Restart - 20'

E23​Habitat - 14' 

 

 

16:00  Dünyadan Kısalar ( C )

 

C8​Anna - 15' 

C9​Favourites - 18'

C10​Ward’s Henna Party - 22'

 

18:30  Söyleşi

Oyunculuk Üzerine: Öykü Karayel

 

 

20:30  Deneyimler ( A )

 

A1​Uzak İhtimal - 93'

 

 

20.03.2020 Cuma

 

11:00 Perspektif ( F ) 

 

F24​Telve - 4’

F25​Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You - 9’

F26​Danger Blasting Keep Away! - 18’

F27​Moth - 13'

F28​Acil Çırak Aranıyor - 15'

F29​Jacques’ Rampage or When Do We Lose Our Self-confidence? - 8'

 

 

13:00    Perspektif ( G )

 

G30​Solar Plexus - 9’

G31​Blessed Land - 19’

G32​Matches - 12'

G33​Dünya Tutuluyor - 20'

G34​Gramafon Kafa - 4'

 

15:00 Atölye (Akbank Sanat 3. Kat)

Senaryo Atölyesi - Melik Saraçoğlu

 

 

16:00 Belgesel Sinema ( A )

 

A1​Daughter of Camorra - 79'

 

18:30 Söyleşi  

Belgesel Sinema: Siniša Gacic

 

 

20:30 Özel Gösterim ( A )

 

A1​Passionless Moments  - 12'         

A2​Peel - 9'

A3​After Hours - 25'        

 

 

21.03.2020 Cumartesi

 

11:00  Perspektif ( H )

 

H35​Gamsız Apartmanı - 10' 

H36​Stay Awake, be Ready - 14'

H37​The Tough - 14'

H38​21xoxo - 10'

H39​Yaylacı - 22'

 

13:00 Perspektif  ( I )

 

I40​Nimic - 11'

I41​Adam - 20'

I42​The Trap - 20'

I43​Sticker - 18' 

 

15:00 Atölye (Akbank Sanat 3. Kat)

Tamer Levent - Oyunculuk Atölyesi

 

 

16:00 Dünyadan Kısalar ( A )

 

A1​Butterflies - 8'

A2​Party Day - 17'

A3​She Runs - 18'

A4​Daughter - 15'

 

18:30 Söyleşi

Jane Campion Sineması: Burcu Aykar

 

20:30 ​Dünyadan Kısalar ( C )

 

C8​Anna - 15' 

C9​Favourites - 18'

C10​Ward’s Henna Party - 22'

 

 

22.03.2020 Pazar

 

11:00 Özel Gösterim ( B ) 

 

B4​Joan - 8’

B5​Reonghee - 15'

B6​Sand - 18'

B7​Girdap - 5' 

B8​Dijital Pizza - 5’

B9​Nasıl Bilirdiniz - 3'

B10​Parti - 3' 

 

13:00   Perspektif ( J )

 

J44​Rewild - 4'

J45​Mr. Mare - 19'

J46​Tavşan - 15'

J47​Romance for French Horn - 15'

J48​Kömür - 11'

 

16:00    Dünyadan Kısalar ( B )

 

B5​And Then the Bear - 14'         

B6​All Cats Are Grey in the Dark - 18’

B7​November 1st - 25’   

 

18:30 Söyleşi

Söz Yönetmenlerin (Enis Manaz, Zeynep Köprülü, Sercan Erdoğan, Umut Evirgen)

 

20:30 Festival Kısaları ( A )

 

A1​Kelebek Adam - 6'

A2​Orada - 17' 

A3​Siyah Güneş - 20'

A4​Teselli - 17'

A5​İyi Yemek Öldürür - 15'

 

 

24.03.2020 Salı

 

11:00  Perspektif ( K )

 

K49​Kingdom - 6'

K50​Lekesiz - 13'

K51​Uçan Balık - 21'

K52​Cover - 15’15’’

K53​Serial Paralels - 9'

 

13:00  Perspektif ( L )

 

L54​Kids - 9’

L55​Hunger - 2'

L56​All The Fires the Fire - 25'

L57​Mavi Otel - 32'

 

15:30  Atölye (Akbank Sanat 3.Kat)

Cansu Boğuşlu - Görüntü Yönetmenliği Atölyesi

 

 

16:00 Perspektif ( M )

 

M58 ​Donut Paradise - 5’

M59​The Chef - 20’

M60​Intermission Expedition - 9’

M61​Soukoon - 14’

M62​İkame - 13'

M63​Splash - 9'

 

18:30  Söyleşi

Söz Yönetmenlerin (Kasım Ördek, Ramazan Kılıç, Ahmet Keçili, Ferit Karol, Yeter Keser)

 

20:30 Festival Kısaları ( B )

 

B6​Yağmur Olup Şehre Düşüyorum - 14'

B7​Servis - 14’

B8​Dede - 17’

B9​Günlerin Ardından - 15'

B10​Topaç - 15'

 

 

25.03.2020 Çarşamba  

 

11:00  Perspektif ( N )

 

N64​Why Slugs Have No Legs - 11’

N65​Aylin - 20’

N66​Community Gardens - 15'

N67​The Diver - 12'

N68​Deep Roots - 15'

 

13:00  Perspektif  ( I )

 

I40​Nimic - 11'

I41​Adam - 20'

I42​The Trap - 12'07''

I43​Sticker - 18'

 

16:00  Dünyadan Kısalar ( D )

 

D11​Monster God - 10’

D12​Inner Self - 15'

D13​Superheroes without Superpower - 13'

D14​Life Between the Exit Signs - 18’

 

18:30  Söyleşi

Söz Yönetmenlerin (Dila Bulut, Gökalp Gönen, İnan Erbil, Ragıp Türk)

 

20:30 ​Festival Kısaları ( C )

 

C11​Aries - 14’

C12​Avarya - 19’

C13​G.K - 20’

C14​Tor - 20'

 

26.03.2020 Perşembe

 

11:00  Perspektif ( D )

 

D15​No body - 4'

D16​Fun Factory - 12'

D17​Journey through a body - 32' 

D18​Complex Subject - 26'

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harbiye Açıkhava için konser vakti!
Harbiye Açıkhava için konser vakti!
Bilinen tarihe başkaldırı: Göbeklitepe
Bilinen tarihe başkaldırı: Göbeklitepe