Mürekkep Tarih: Harzemşahlar döneminden unutulan bir kadın karakter Türkan Hatun kimdir?

Mürekkep Haber, ürettiği içeriklerle fark yaratmaya devam ediyor. Mürekkep Söyleşiler serisiyle onlarca önemli ismi ağırlayan Mürekkep Haber, bu kez Mürekkep Tarih isimli yeni video serisi ile tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkıyor.

Mürekkep Haber'in Youtube kanalında ve Mürekkep Haber'de yayınlanan Mürekkep Tarih serisinde, Ali İzzet Keçeci'nin anlatımıyla tarihin gizli sayfalarında kalmış olay ve durumlar ele alınıyor.

Mürekkep Tarih'in 4. bölümünün konusu Harzemşahlar döneminden unutulan bir kadın karakter Türkan Hatun. Harzemşahlar devletin büyük liderlerinden Alaeddin Tekiş Harezmşah’ın (1173-1200) eşi olan ve Türk kökenli bir boydan gelen Türkan Hatun (kimi kaynaklarda Terken Hatun), önce eşi sonra da oğlu Muhammet Tekiş Harezmşah (1200-1220) döneminde etkili bir konuma yükselmiştir. Dönem kaynaklarında anlatıldığı üzere, Türkan Hatun oğlu Muhammet Tekiş Harezmşah döneminde başta eyalet valileri ve üst düzey komutanlar olmak üzere pek çok devlet ileri gelenini kendisi atamıştır.

Mürekkep Tarih'in bu bölümünde Ali İzzet Keçeci bütün yönleri ile Türkan Hatun'u ele alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir