Cenk Erdoğan kimdir?

Cenk Erdoğan kimdir? İşte Cenk Erdoğan hayatı...


Cenk Erdoğan kimdir?


1979 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik çalışmalarına Özel Kalamış Lisesi’nde Murat Ermutlu ile başladı.

1997 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik (Kompozisyon) bölümüne burslu girmeye hak kazandı. 2001 yılında müzik kompozisyon bölümünü birincilikle bitirdi.

2005 yılında ‘Berklee College of Music’in davetiyle Boston’da perdesiz gitar ve makamlar üzerine workshop’lar verdi.

2008 yılında Baykuş Müzik Bünyesinde ve Sinan Sakızlı prodüktörlüğünde ilk albümü “İle”yi kaydetti.

Çağan Irmak‘ın yazıp yönettiği “Issız Adam” adlı filmin müziklerini besteledi ve Yeşilçam tarafından verilen “2009 En İyi Film Müziği” ödülüne layık görüldü. Aynı sene “Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri”nde “Şems Unutma” adlı oyuna besteledikleri müziklerle “Özgün Tiyatro Müziği Ödülü”nü Jehan Barbur ile paylaştı.

2010 yılında Orhan Osman’ın kurduğu “Turkophony All Stars” grubu ile Trilog Gurtu ve Dominique Di Piazza, Dave Weckl, Erci Levy, Kai Eckhardt, Göksel Baktagir gibi dünya müziğinin önemli isimleriyle çaldı.

2011 yılında Ron Scudder’in Prodüktörlüğünde ikinci stüdyo albümünü San Francisco’da kaydetti. Bu albümde efsane başçı Kai Eckhardt ve davulcu Jason Lewis ile çalıştı. Amerika’da Berkeley Jazz School Records etiketiyle yayınlanan albüm Türkiye’de de Baykuş Müzik etiketiyle yayınlandı.

2014’te “ Kara Kutu” isimli perdesiz gitarın ifadesini geliştirmeye yönelik bestelerinden oluşan üçüncü solo albümünü yayınladı.

2014’te www.fretlessguitarlessons.com perdesiz gitar eğitim sitesini açtı. Bu site dünya gitar literatürüne perdesiz gitar hakkında yapılmış ilk eğitim sitesi olarak geçti.

2015’te “Vestel” firmasının ürettiği Türkiye’nin ilk akıllı telefon olan “Venüs”ün Ringtone’ları ve sound tasarımı için açılan yarışmayı birincilikle kazanarak besteledi.

2015’te Sezen Aksu’nun “Sezenli Yıllar” projesinin Müzik Direktörlüğü’nü ve Orkestra Şefliği’ni yaptı. Bu projede Mustafa Oguz, Cüneyt Özdemir, Zeynep Tanbay gibi alanında uzman isimlerle çalıştı.

2017’de Güldiyar Tanrıdağlı ve Ertan Tekin ile birlikte “Rachmaninov Anatolian Project’i kaydetti. Bu albüm ünlü bestecinin lied’lerinin Anadolu enstrümanları ile çalınmış düzenlemelerinden oluşuyor ve türünde yapılan tek örnek olarak klasik müzik camiasında kabul görüyor.

2017’de İsveçli davulcu Mehmet İkiz ile kurdukları duo ile “Lahza” isimli albümü yayınladı ve yurt içi ve yurt dışında birçok festivalde yer aldı.

2018’de “Fermata“ isimli albümü yayınladı. Bu albümde perdesiz gitarın sınırlarını ilerletmek gayesi ile yazdığı müziklerini kaydetti.

2019’da International Guitar Night projesine davet edildi ve Luca Satricagnoli, Antoine Boyer ve Samuelito ile Avrupa, Amerika ve Kanada turnesini gerçekleştirdi.

2019’da “Lahza II” isimli albümü yayınladı.

2019’da bestelediği film müziklerinden "Beyaz Balina” ve Çağan Irmak’ın “Çocuklar Sana Emanet” filmlerinin soundtrack’lerini yayınladı.

2020'de International Guitar Night “2O’th Aniversary” turuna ikinci kez davet edilen ilk sanatçı olarak Mike Dawes, Jim Kimo West, Olli Soikkeli ile Amerika, Kadana turnesini tamamladı.

2020’de korona günlerinde “Arıyorum Hâlâ” isimli günlük niteliğinde bestelediği solo gitar müziklerini yayınladı.

Sanatçı gitarist olarak yurt içi ve yurt dışı konserlerine çeşitli projelerle devam etmekte, bir diğer yandan da albüm prodüktörlüğü, orkestra şefliği ve film müziği besteciliği yapmaya devam etmektedir.