İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali'nden İtalya Özel programı

24-28 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali İtalya Özel programı düzenliyor.


İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali'nden İtalya Özel programı

İtalya denince aklımıza neler geliyor? Roma, Floransa, Venedik mi? De Sica, Fellini ya da Bertolucci mi? Yoksa Dante, Calvino ya da Pavese mi? Peki ya çağdaş İtalyan edebiyatı hakkında neler biliyor, yaşayan İtalyan yazarları ne kadar tanıyoruz?

24-28 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali bu sorulara yanıt bulmak için İtalya Özel programı düzenliyor.

Hepimizin yakından tanıdığı Ferzan Özpetek ile başlayacak olan festival, Mario Mazzanti, Alessia Gazzola, Fioly Bocca, Ilaria Tuti ve Fiammetta Biancatelli ile devam edecek. Buluşmalar, alanında uzman çevirmen, edebiyat ajanı ve yazarların moderatörlüğünde gerçekleşecek. Bir hafta boyunca sürecek online etkinliklerde yeni yazarlar keşfedilip çağdaş İtalyan edebiyatı farklı açılardan ele alınacak. Etkinliklerin tamamı İtalyanca çevirmen Nur Öztürk'ün simultane çeviri desteğiyle izleyicilerle buluşacak. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi iş birliği ile gerçekleşen İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali-İtalya Özel hem Zoom uygulaması hem de İtalyan Kültür Merkezi ve İTEF sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak izlenebilecek.

Etkinliğin detayları şöyle:

Etkinliğin açılışını 24 Ağustos Pazartesi akşamı saat 20.00'de, Türk asıllı İtalyan yönetmen yazar Ferzan Özpetek yapıyor. Cahil Periler, Karşı Pencere gibi pek çok ödüllü filmin yönetmen ve senaristi olan Özpetek peş peşe yayımlanan İstanbul Kırmızısı ve Sen Benim Hayatımsın adlı romanlarıyla okurlardan da büyük ilgi gördü. Ünlü yazar etkinlik kapsamında çevirmen Nazlı Birgen'le bir araya gelecek ve geçtiğimiz ay yayımlanan, hem İtalya'da hem de ülkemizde çok satanlar listesinde zirveye yerleşen Bir Nefes Gibi adlı son romanını konuşacak.

25 Ağustos Salı akşamı saat 20.00'de özellikle polisiye edebiyatı tutkunlarını mutlu edecek bir söyleşi gerçekleşecek. Türkiye'de de çok sevilen ünlü polisiye yazarı Mario Mazzanti, Kalem Ajans'ın kurucusu, edebiyat ajanı Nermin Mollaoğlu'yla bir söyleşi gerçekleştirecek ve polisiye edebiyatın incelikleri; türün dünü, bugünü ve yarını üzerine konuşacak.

26 Ağustos Çarşamba akşamı saat 20.00’de çok satan kitabı Kırmızı Mektuplar’da bir edebiyat ajanının özel yaşamı ve iş hayatını nasıl dengede tuttuğunu eğlenceli diyaloglarla anlatan yazar Fioly Bocca, gerçek bir edebiyat ajanı olan ve Kalem Ajans’ta kurgu kitapları temsil eden Kardelen Genç'le eğlenceli bir sohbet geçirecekler.

27 Ağustos Perşembe akşamı 19.00’da, polisiye edebiyat türünde kısa sürede büyük başarı yakalayan Ilaria Tuti, Türkiye'deki okurlarına özel bir video paylaşacak.

Saatler 20.00’yi gösterdiğinde ise Çırak, Prensesin Kemikleri ve Sonsuza Dek Saklanmayacak Bir Sır adlı polisiye kitaplarıyla tanınan İtalyan yazar Alessia Gazzola, yazar, çevirmen ve edebiyat eleştirmeni Fuat Sevimay moderatörlüğünde ekranlarda olacak. Bizleri "Kusursuz cinayet yoktur" cümlesi üzerine düşündürecek ve yazarın en yeni kitabı Uzun Zorlu Yaz başta olmak üzere, esrarengiz kurguların yazım sürecine dair harika bir söyleşi gerçekleştirecekler.

İtalyan edebiyatını dünyaca ünlü birçok yazardan dinlediğimiz haftanın son etkinliğindeyse edebiyat ajanlarına kulak vereceğiz. Çevirmenlik ve yayıncılık deneyiminin ardından Walkabout Literary Agency’nin kurucularından olan, edebiyat ajanı Fiammetta Biancatelli ile Nermin Mollaoğlu 28 Ağustos Cuma akşamı saat 20.00’de İtalyan edebiyatı, pandeminin yayıncılığa etkisi ve edebiyat ajanlığı üzerine konuşacaklar.