Mehmet Taşhanlıgil: Eski okuma alışkanlıklarını değiştiriyoruz

Süper Hızlı Okuma tekniğinin kurucusu Mehmet Taşhanlıgil, geliştirdiği yöntem sayesinde kişilerin anlayarak 3 kat daha hızlı okuyabildiğini dile getirdi. 


Mehmet Taşhanlıgil: Eski okuma alışkanlıklarını değiştiriyoruz

Hızlı okumak pek çoğumuz için aşılmaz bir duvar olarak görülüyor. Zihin haritalarının mucidi Tony Buzan’ın öğrencisi, Süper Hızlı Okuma tekniğinin kurucusu Mehmet Taşhanlıgil, geliştirdiği yöntem sayesinde kişilerin anlayarak 3 kat daha hızlı okuyabildiğini dile getirdi. 

Mehmet Taşhanlıgil “Eski Okuma Alışkanlıklarını Değiştiriyoruz!”

İlkokul birinci sınıfta öğrendiğimiz okuma tekniğinin yerine geliştirdiği Süper Hızlı Okuma tekniği ve yazılımı ile dünyaya hızlı okumayı öğreten Mehmet Taşhanlıgil, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“21. yüzyılda, ilerleyen teknolojinin de etkisi ile bireyin okuma alışkanlığının azalması sonucunda oluşan vakit ve anlam kaybını en aza indirmek gerekiyor. Süper Hızlı Okuma ile bu süreci yönetmek oldukça kolay. Kendi alanında uzmanlaşmış altyapısı ile çağın gerekliliklerine en uygun şekilde hazırlanmış bu platform, okul eğitimine, kitap okumaya, daha iyi anlamaya ve sınavlarda hatasız soru çözmeye yardımcı oluyor. Sistem, okumalarımızı çok daha iyi anlamamızı ve bir dakikada okunan kelime sayısını anlayarak 3 katına kadar çıkarmamızı sağlıyor.”

Ülkemizdeki Eğitim Sistemi Hızı Gerektiriyor

Türkiye’nin eğitim sisteminin temelinde hızın yattığını söyleyen Mehmet Taşhanlıgil, kişilerin bu vesile ile hızlı okuma teknikleri konusunda eğitime yöneldiklerinin altını çizdi. Taşhanlıgil: “Ülkemizdeki eğitim sisteminin, temelde hızı gerektiriyor olması da bizi dolaylı olarak hızlı okumamızı sağlayacak eğitimlere yönlendiriyor. Bu anlamda Süper Hızlı Okuma, okulların öğrencilerine sunduğu büyük bir avantaj hâline gelmiş durumda. Ders olarak işletilen, öğrencinin yıl içerisindeki okuma ve anlama seviyesini ölçmesini sağlayan bu sistem, yılsonunda öğrencinin gelişim düzeyini ve başarı haritasını da oluşturuyor.” dedi.

15 Binden Fazla Öğrenciye Eğitim Verdi

Türkiye’de pek çok üst düzey yönetici, bürokrat, pilot, oyuncunun yanı sıra kurum ve kuruluşa hızlı okuma, hafıza teknikleri ve zihin haritası konusunda destek veren Mehmet Taşhanlıgil, öğrencisi olduğu dünyaca ünlü Profesör Tony Buzan’ın şirketi ile dünyaya eğitim veriyor. Taşhanlıgil:

“Bugüne kadar ülkemizde 15 bin, dünyada 50 binden fazla öğrenciye hızlı okuma tekniği konusunda eğitim verdim. Hâlihazırda 100’den fazla okulda da uygulamalarımız devam ediyor. Geliştirmiş olduğum Süper Hızlı Okuma tekniğini tüm dünyaya açtık. Yöntem, beynin öğrenme ve okuduğunu anlama metotlarına en uygun şekilde hazırlandığından; sistem, öğrencinin kaç kelime okuduğunu ve anladığını ölçerek, öğrenciye özgü eğitim düzeyi belirliyor ve öğrencinin hızlı okuması ve anlaması için gereken altyapıyı sağlıyor. Dünya Beyin Akademisi işbirliği ile bilimsel olarak tasarlanmış bilgisayar egzersizleriyle birey, 100’lerce ücretsiz kitap ve 10.000’lerce makale eşliğinde otomatik olarak eski okuma alışkanlıklarını yenerek, hızlı okumayı öğreniyor ve okuduğunu daha iyi anlıyor.” diye konuştu.

Günde 15 dakikalık egzersizlerle nasıl hızlı okuyarak anlayabileceğinizi https://superhizliokuma.com/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Sistem nasıl işliyor?

https://superhizliokuma.com’ un eğitim koordinatörü Recep Yerli ile yaptığımız görüşmede sistemin çalışma prensibinin öncelikle, kayıtlı kullanıcılara 4 farklı metin çalışması yaptırılarak okuma ve anlama seviyelerinin belirlendiği ve geliştirilen algoritma ile okuma ve anlama çalışmalarının başladığını belirtti. İçerisinde oyun ve yapay zeka tabanlı sistem sayesinde günlük egzersizlerle önce hızınızın artmasını sonra anlama seviyenizin gelişmesi sağlanıyor. Sistem bulunan kitaplar üzerinden kullanıcıların anlayarak okuma hızını artırarak devam ediyor.

Biz nasıl geliştirebiliriz?

Hızlı okumanın tamamen beyin kapasitemizin izin verdiği bir okuma yöntemi olduğunu söyleyen Mehmet Taşhanlıgil, nasıl yürüyen bir birey koşabilir ama uçamaz ise, okumayı bilen bir birey de hızlı okuyabilir ama bir bakışta sayfayı bitiremez diyor. Küçükte bir tavsiye veriyor. “Hiç okuma yapmıyorsanız bile günde sadece bir sayfa okumakla başlayın. Bir kitabı açın ve sadece bir sayfa okuyun”

Hızlıca tekniklere başlamak için kalem veya parmak ile satırları takip edin, bu odaklanmayı, odaklanmaya bağlı olarak da kelime grubu olarak okumanızı sağlayacak. Ve 4-3-2-1 dediği bir egzersizi öneriyor. Okumak için bir kitap belirleyin ve daha önceden okumadığınız bir sayfadan itibaren 4 dakika anlayarak okuyun. Sonra 4 dakika anlayarak okuduğunuz bu sayfayı 3 dakikada yetişin. Evet aynı yeri okuyun ama bu sefer yetişmek için. Anlama seviyesi düşecektir ama yetişmeniz önemli. Sonra 3 dakikada yetişmeniz istenen 4 dakikada okuduğunuz bölümü 2 dakikada ve 1 dakika da yetiştirin. Unutmayın 4 dakikada anlayarak okuduğunuz yeri 1 dakika da anlamanızı değil 3 – 2 ve 1 dakika da yetişmelisiniz.