Bir Fransa örneği: Kültür - sanat kartı uygulaması ile sanat destek olmak

Fransa, pandemi döneminde zor günler geçiren sanat dünyasına katkıda bulunmak amacıyla önemli uygulamayı faaliyete soktu. Ülke, kültür-sanat aktivitelerinde harcamaları için gençlere 300 euro verecek.

Reklam
Bir Fransa örneği: Kültür - sanat kartı uygulaması ile sanat destek olmak
30 Mayıs 2021 - 21:21
Ali İzzet Keçeci

Fransa’da içerisinde 300 euro bulunan ve sadece kültür sanat faaliyetlerinde kullanılmak üzere gençlere verilen “kültür - sanat kartı” uygulaması özellikle pandemi döneminde büyük bir ziyaretçi kaybına uğrayan müze ve kültür merkezleri için büyük bir fırsatı beraberinde getirdi. Öyle ki, 18 yaş grubu gençlerinde bu kartı sadece kültür - sanat faaliyetlerinde kullanacak olması, gençler açısından da büyük bir öneme sahip. Pandemi döneminde tüm dünyada askıya alınan sanatsal faaliyetler ve kapalı kalan müze, tiyatro ve sinemaların bu yolla en azından belli bir kitleyi kendisine çekmesi hedefleniyor. 

Türkiye'de Kültür Sanat Kartı Uygulaması Yapılamaz mı?


Böylesine güzel bir uygulamanın ülkemizde de, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyeleri eliyle uygulanabilirliği düşünülmeli ve belli bir yaş grubuna bu kartlar ücretsiz verilebilmelidir. Örneğin 300 TL kredi bulunan bir kültür sanat kartı ile 18 yaşında bir gencin müze, tiyaro, sinema ve kültür sanat faaliyetlerine katılımı, pandemi sonrası tekrar açılacak olan bu iş/sanat kollarını toparlayacağı gibi, bu dönemde zor zamanlar geçiren gençlerin de kültür sanata yeniden adapte olmalarını sağlayacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyeleri ve belki de İl Valilikleri bu noktada bir çalışma yapabilir ve gençlere böylesi güzel bir armağan sunabilirler. Unutulmamalıdır ki kültür ve sanata yapılan yatırım hiçbir zaman karşılıksız kalmaz.  

Bu güzel uygulamanın tüm Türkiye’de uygulanabilmesi dileğiyle Mürekkep Haber olarak tüm yetkilileri bu noktada duyarlılığa çağırıyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum