Meeting of All Stars- Yıldızların Buluşması
Reklam

Meeting of All Stars- Yıldızların Buluşması

Graffiti Festivali, 30 Haziran Miniatürk’te

27 Haziran 2013 - 10:20

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi ve Kültür A.Ş., tarafından “Meeting of All Stars- Yıldızların Buluşması” sloganı ile ortaklaşa düzenlenen Graffiti Festivali, bu yıl 30 Haziran Pazar günü Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk’te gün boyu sürecek etkinliklerle gerçekleştirilecek.

Türkiye’den ve Avrupa’dan katılacak graffiti ustalarının hünerlerini sergileyecekleri festivalde ayrıca BMX ve kay kay gösterileri, break dans gösterileri, gün boyu DJ performansları ve sürpriz etkinlikler de yer alacak. Program sonunda NARCİCYST ve SATTAŞ grupları rap konseri verecekler.

Graffiti

Geçmişi eski Mısır dönemine kadar uzandığı belirtilen graffiti, 2. Dünya savaşı yıllarında siyasî protestoların duvarlara yazı ve resimler yoluyla yansıtılması şeklinde kendini göstermiş, zamanla sprey boyların da kullanılması suretiyle gençlerin kendilerini ifade etme aracı hâline gelerek adeta bir sanat akımına dönüşmüştür.

Hip hop kültürünün temel unsurlarından biri hâline gelmiş olan graffiti’nin uygulayıcıları, kendilerini “sokak ressamları” olarak tanımlasalar da, yazılarını ve çizimlerini şehrin ve kamusal alanların duvarlarına işlemelerinden dolayı zaman zaman kamuoyundan tepkiler de alıyorlar. Bu sebeple mahallî idareler, gençlerin grafik ve kaligrafi sanatına da yaklaşan bu ‘sanatlarını’ uygulayıp sergileyebilecekleri özel alanlar oluşturuyorlar. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Amadeus, 11 oyunla yaklaşık 15 bin seyirciye ulaştı
Amadeus, 11 oyunla yaklaşık 15 bin seyirciye ulaştı
Sónar Istanbul’un günlük programları açıklandı
Sónar Istanbul’un günlük programları açıklandı